ПГТС „Христо Смирненски“ – Разград проведе училищния кръг на национално състезание

В Професионална гимназия по транспорт и строителство „Христо Смирненски“ – Разград на 10 и 11 февруари 2026 г. се проведе училищният кръг на Националното състезание „Най-добър млад автомонтьор и водач на МПС“. Участие взеха ученици от специалност „Автотранспортна техника“.

Състезанието включваше теоретична и практическа част. В първия етап участниците решаваха тест по специалността, съдържащ въпроси, свързани с устройството, обслужването и ремонта на автомобили. Те попълваха и листовки по безопасност на движението по пътищата, проверяващи познанията им за правилата за движение и пътните знаци.

YouTube

В практическата част учениците изпълняваха задача по откриване и записване на кодове за грешки чрез диагностична апаратура KTS 590 Bosch. Работата се извършваше върху макет на многоточкова горивовпръскваща система. Участниците трябваше да свържат правилно уреда, да разчетат данните и да запишат диагностичните кодове.

Друга задача беше свързана с разчитане на означения на автомобилни гуми, включително размери, товарен и скоростен индекс и други технически характеристики.

TikTok

В категория „Водач на МПС“ учениците управляваха учебен автомобил по предварително подготвено трасе. Оценяването се извършваше от жури, което проследяваше спазването на правилата за движение, точността на изпълнение и безопасността.

Най-добре представилите се ученици ще участват в следващия етап на националното състезание в град Варна.

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе