Датата 24 май 2026 година ще остане незабравима за град Кубрат не само със своята празничност, но и с емоциите, които обединиха поколенията в Средно училище „Христо Ботев“. Най-голямото учебно заведение в общината, което в момента обучава общо 630 възпитаници, събра в едно вълнението на най-малките и на тези, които днес поемат по своя нов, самостоятелен път.
Празникът на буквите започна с непредвидено предизвикателство от природата. Поради променливото и дъждовно време, по-голямата част от тържествената церемония се проведе на първия етаж в сградата на учебното заведение. Това обаче по никакъв начин не намали тържествеността на момента.
След официалното посрещане на знаменната група под звуците на химна на България, присъстващите се потопиха в духа на най-светлия български празник.

Директорът на училището, госпожа Нина Цонева, се обърна към присъстващите с емоционално и дълбоко слово. Тя подчерта, че образованието е силата, която изгражда свободни и достойни личности, и припомни, че писмеността е мостът между поколенията, съхранил българската идентичност през вековете. В речта си тя отбеляза, че днес живеем във време на бързоразвиващи се технологии и изкуствен интелект, където знанието е по-достъпно от всякога, но именно образованието и културата ни учат как да останем човечни, мъдри и отговорни в дигиталния свят. Нина Цонева изрази признателност към учителите за тяхната всеотдайност, благодари на родителите за партньорството и поздрави първокласниците, които вече успешно завършват първата си година, както и абитуриентите, пред които се открива необятен хоризонт. Тя завърши с вечните думи „Народността не пада там, гдето знанието живей!“.
Кметът на Община Кубрат, господин Алкин Неби, също поздрави присъстващите, като подчерта, че СУ „Христо Ботев“ е училище с традиции, авторитет и доказан принос към образованието не само на местно ниво, но и на национално. Той изрази благодарност към педагозите за тихото им и всеотдайно дело и пожела на зрелостниците да бъдат смели, уверени и достойни представители на своя град, следвайки мечтите си без страх.

Тържеството бе уважено от редица официални гости, сред които председателят на Общинския съвет в Кубрат Нуршен Халилова, заместник-кметът Женифер Пойраз, директорът на дирекция „Специализирана администрация“ Стефан Калинов и други. Училището получи множество поздравителни адреси и телеграми, включително от народния представител за област Разград в 52-рото Народно събрание Рашид Узунов, от председателя на Общинския съвет Нуршен Халилова, от началника на РУО – Разград Ангел Петков, ректора на Техническия университет във Варна проф. Драгомир Пламенов, както и от различни партньорски организации.
Един от най-вълнуващите моменти на деня бе обявяването на престижното отличие „Зрелостник на годината“. Наградата и парична премия бяха присъдени на Ясмина Маринова от 12 „а“ клас, която завърши средното си образование с пълен отличен успех 6,00 по всички предмети в дипломата. Номинацията, направена от директора Нина Цонева, бе внесена от председателя на Общинския съвет Нуршен Халилова и получи пълната и единодушна подкрепа на местния парламент.
От името на целия випуск Ясмина сподели своите първи вълнения от прекрачването на училищния праг преди години и изрази дълбока благодарност към всеотдайните учители и класни ръководители за тяхното търпение, обич и за знанията, превърнали ги в отговорни млади хора.

Празничната програма продължи с изпълнения, които разчувстваха публиката. Най-малките възпитаници – 48-те първокласници, които вече уверено четат и пишат, поздравиха присъстващите с вълнуваща „Песен за буквите“. Като специален поздрав за дванадесетокласниците прозвуча вечната песен „Ако си дал“, изпълнена от Цветомир Джипов. Последваха красиви поетични послания, рецитирани от водещите, които напомниха на младежите, че днес са на върха, но от утре пред тях се открива нов и непознат път. Поздравления бяха отправени и от четвъртокласниците.
Общо 49 зрелостници от Випуск 2026 с гордост изпратиха своите ученически години под ръководството на класните си ръководители Леман Хамдиева и Борислав Борисов. Когато вълненията в залата достигнаха своя пик, времето навън също се преклони пред празника и слънцето най-накрая се усмихна.
В този символичен момент директорът Нина Цонева лисна менче с вода с пожелания за здраве, светли дни и бъдещи успехи. Под звуците на емблематичната песен „Клетва“, абитуриентите за последен път целунаха училищното знаме, получиха китки здравец от своите класни ръководители и преминаха под красива арка с цветя и надпис „На добър час!“.
Въпреки че училищното ежедневие за тях приключи, водещите напомниха, че никой не се разделя напълно със своето училище, защото СУ „Христо Ботев“ винаги ще остане мястото, където започват мечтите.
След официалното изпращане на знамената, празненството се пренесе извън сградата. Всички ученици се изтеглиха под строй и под звуците на всеобщия химн „Върви, народе, възродени“ към площад „Възраждане“, където общоградското честване продължи с много настроение и усмивки.
Изпращането на абитуриентите е тази вечер от 19.00 ч. в двора на училището.
Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]
facebook Присъединете се към нашата Facebook група за новини от Кубрат и региона.



