Освободиха жертви на трафик на хора, най-малката е на 2 години

Десетки деца, жертва на трафик и робска експлоатация, са били освободени, а 24 души са арестувани в рамките на една седмица в началото на юли в операция на „Европол“ в 22 европейски държави. Сред страните е и България, съобщи институцията във вторник.

Идентифицирани са 51 деца и 72 възрастни потенциални жертви на трафик. Децата са били експлоатирани за работа, просене и секс, като най-малкото от тях е едва на 2 години.

YouTube

В последвалото разследване са разкрити и 45 случая на трафик на мигранти и фалшифициране на документи, заради което са задържани други 61 души.

В съобщението не се посочва националност на освободените, нито в кои държави са извършени арестите. Уточнява се само, че действията на органите на реда са били фокусирани върху известни места за сексуална експлоатация и принуждаване на деца да просят и да извършват престъпления като джебчийство и дребни кражби, както и засилени акции на гранични пунктове.

TikTok

Според Фондация „Томпсън Ройтерс“ над половината арести са извършени във Великобритания, където 44 души са задържани за поредица престъпления, включително изнасилване на дете, сексуално посегателство и поробване.

„Реалността едва сега започва да излиза наяве“, казва пред фондацията Якуб Собик от организацията Anti-Slavery International. Той призова за повече специализирано обучение на полицаи и други служители от органи на реда. „Установихме, че мнозина, които са минали през трафиканти, са се свързали с човек, който би могъл да им помогне по пътя. Но не са получили такава помощ, защото подобни хора не знаят как да разпознаят някой, който може да е експлоатиран или контролиран от друг човек.“

Великобритания е смятана за световен лидер в борбата срещу робството. През 2015 г в страната бе приет Закон срещу модерното робство, който заплашва трафикантите с доживотен затвор, предоставя на потенциалните жертви по-добра защита и принуждава бизнеса да се заеме с проблема с принудителния труд.

Но в случая с поробени деца в закона няма гаранция, че те ще получат помощ от специалист или право да останат в страната.

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе