Българи с 3 медала на европейското за параатлети

Титла и две бронзови отличия спечелиха българските параатлети през вчерашния ден на Европейското първенство в Берлин (Гер).

Християн Стоянов стана шампион м бягането на 1500 м в категория Т46 . Той спря хронометрите на 4:08.38 мин.

Християн е сребърен медалист от европейския шампионат през 2016 г. На Паралимпийските игри в Рио де Жанейро е най-младият състезател в българския отбор и един от най-младите атлети на игрите. На бягането 1500 метра категория T45/T46 завършва на седмо място.

Радослав Златанов завоюва бронз в скока на дължина (Т13) с резултат 6.62 м. Вицешампион стана британецът Зак Скинър с 6.72 м, а титлата спечели Иван Хосе Канйо Бланко с 6.77 м.

Златанов е бронзов медалист в същата дисциплина на паралимпийските игри в Лондон през 2012 г. Тогава той скочи 6.81 метра.

Също с бронз се окичи и Ружди Ружди, който се класира трети в хвърлянето на диск. Българинът постигна резултат от 35.80 м, а шампион стана сърбинът Небойша Дурич с нов световен рекорд – 39.84 м. Втори е Олукхан Мусяев от Азербайджан с 37.92 м.

През юни 2016 г. на Европейското за параатлети в Гросето (Италия) Ружди спечели златен медал в хвърлянето на диск в категория F56 с резултат от 39,33 метра.
На олимпийските игри в Рио Ружди завърши на шесто място в дисциплината с резултат 38,04 метра.