Гимназисти и педагогически съветници участваха в дискусия за психичното здраве по метода „Световно кафене“

Общински съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационен център проведоха кампания под мотото „Психично здраве и благосъстояние за всички – световен приоритет“. С помощта на педагогическите съветници и психолозите  раздадоха на всички учители от разградските училища антистрес топки, а за учениците имаше подготвена презентация и плакат по темата. Антистрес топки получиха и експертите в РЗИ-Разград и от ЦПЛР- ЦУТНТ, а служителите на Общинска администрация получиха мултифункционален химикал с послание.

Повод за това бе, че на 10 октомври се отбелязва Световният ден на психичното здраве. Това е една от най-пренебрегваните области на общественото здраве, заради социалната стигма, която тегне върху всичките му аспекти. Световната здравна организация определя психичното здраве като „състояние на благополучие, в което личността разбира своите собствени възможности, може да се справи с нормалните напрежения на живота, може да работи продуктивно и плодотворно и е в състояние да дава принос към своята общност“.

YouTube

На 11 октомври от 14.00 ч. в хотел „Лес“ Общински съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационен център проведоха нетрадиционна дискусия по метода „Световно кафене“ с учениците от ППМГ „Акад. Н.Обрешков“, ПГПЧЕ „Екзарх Йосиф“, ПГИ „Робер Шуман“, ПГХТБТ „Мария Кюри“ и ПГО „Станка Николица Спасо-Еленина“. Разпределени в екипи, учениците разсъждаваха и даваха решения или идеи по въпросите  „Защо е световен проблем психичното здраве“, „Какво си представяте, когато ви кажат „психично здраве“, „Младите хора и психичното здраве – имат ли допирни точки“, „Психично здраве и сегашното положение в света, как го виждате“, „Какво нарушава психичното здраве, възстановява ли се то“, „Благосъстояние – от какво зависи, как да го постигнем и задържим“. Оказа се, че младите хора много добре вникват в темата и имат адекватни и оригинални предложения как да съхраним психичното си здраве.

Участниците споделиха за новите трудности и промени, като пубертет, нови връзки, напускане на бащиния дом за първи път, финансова нестабилност, тревоги, свързани с работата и образованието, които могат да предизвикат високи нива на стрес, което да доведе до психични нарушения. Участие в дискусията взеха и психолозите и педагогическите съветници от съответните училища като шести отбор. На края на срещата всички си пожелахме здраве и благополучие, както и нови „Световни кафенета“ по други актуални теми.

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе