Костадинов: Струва си да се поразсъждава и върху един друг въпрос – еврото и еврозоната вечни ли са?

Мнозина сериозни икономисти подлагат на съмнение изобщо жизнеспособността на тази конструкция и то с основание. От своя страна политиците не крият недостатъците на еврото, но изтъкват че то е средство за по-тясна интеграция и насилствено превръщане на европейския континент в квази държавна организация с едно правителство – ЕК, единна данъчна политика, единни правила. Всъщност една група хора, се опитва чрез еврото да си присвои суверенитета на държавите членки на съюза. Възниква въпроса – какво стана с волята на хората, с демокрацията? Или ще живеем в имитация като например Европейският парламент, който няма право на законодателна инициатива? Европейският парламент е всъщност един гумен печат, с който се подпечатват решенията на неизбраните от никого членове на Европейска комисия.

Да погледнем и професионално на горния въпрос. Общата европейска валута еврото беше създадена на базата на договора от Маахстрит от 7 февруари 1992 година. В него се описва създаването на Европейската централна банка и се определят критериите, на които трябва да отговарят страните за да бъдат приети в еврозоната. Критериите, са следните:

YouTube

         – Средният темп на инфлация в държавата не бива да надвишава с повече от 1,5 процентни пункта темпа на инфлация в трите държави членки на ЕС с най-добри резултати за едногодишен период на наблюдение.

         – Дългосрочният лихвен процент в държавата не бива да надвишава с повече от 2 процентни пункта този в трите държави членки с най-добри резултати през едногодишен период на наблюдение.

         – Бюджетният дефицит на държавата не бива да надвишава 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), а общият размер на държавния дълг не бива да надвишава 60% от БВП.

         – Държавата трябва да поддържа стабилен валутен курс, което означава той да се е задържал в диапазона на колебание, определен в  механизма на обменните курсове (ERM II), най-малко през последните две години.

Апологетите на влизането в еврозоната и отказа от национална валута постоянно повтарят, че еврозоната е „клуб на богатите“ и когато влезем в него и ние ще станем богати.

Да видим дали наистина е така. Всички страни в Еврозоната не спазват критерия за бюджетен дефицит. За страните членки през 2021 той е 5.1%

Нещата със съотношението държавен дълг към БВП стоят още по зле. При официално заложен лимит от 60%, държавния дълг в страните от еврозоната вече достига 93% от БВП. Мнозина икономисти смятат, че при подобно съотношение няма измъкване от дълговия капан.

От горното видяхме, че всички страни от Еврозоната не изпълняват критериите заложени в договора от Маахстрит. Вероятно е резонно да си зададем въпроса – какъв е този „клуб на богатите“, които не само затъват във все по-големи дългове, но и не изпълняват собствените си решения и предписания? Действително ли искаме да ставаме членове на клуб, който вместо да се развива и забогатява, всъщност обеднява. Или смятате, че трупането на дългове е забогатяване?

Да погледнем и Европейската централна банка. Акционерният капитал на ЕЦБ идва от вноските на страните членки и възлиза на 10.8 милиарда евро. За първите години на съществуването си баланса (всички активи на банката) възлизаше на 800 милиарда евро. В резултат на кризата балансът започна да набъбва, като през 2021 достига 9 трилиона евро. Както и да го гледаме, ако това беше друга финансова институция, всеки финансист щеше да ви каже, че тя на практика е в неплатежоспособност. Разбира се, една централна банка не може просто ей така да фалира. Тя винаги може да напечата нужната и валута. Въпросът е – каква е цената? А, тя се изразява в инфлация и обедняване на населението.

От горните данни може да се направи изводът, че еврозоната може да се нарече „клуб на богатите“ но в минало време. Сега, това е клуб на затъващите в дългове бивши богати европейски страни. Само много непрозорлив човек би се решил да стане член на подобен клуб, от който няма излизане, но пък в замяна на това трябва да предостави контрол върху всичките си активи на тези потънали в дългове страни.

Със същият успех, а със същите последствия, можете да карате на максимална скорост кола гледайки единствено в огледалото за обратно виждане. Сигурно докато сте на прав участък, нищо няма да ви се случи и вероятно ще развиете висока скорост, но на първия завой, ще излетите от пътя и последиците ще са фатални. Правият участък от пътя пред еврото свърши. Вече виждаме, че започнаха острите и опасни завои и негативните и фатални последици няма да закъснеят.

Българските граждани могат да дадат доверието си на „Възраждане“ с номер 3 в бюлетината на изборите на 2 април 2023 г.!

Избери свободата!

Възраждане е с номер 3 в бюлетината!

КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ!

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе