Във втория ден на Панаира на киселото мляко в обедните часове се проведе събитие свързано със занаятчийски обучения – в стъклената зала на Художествената галерия „Проф. Илия Петров” бе открита изложбата „От златните ръце на баба”. Тя е част от проекта на НЧ“Просвета-1895“-с.Топчии с партньорството на РЕКИЦ“Читалища“ и Регионален исторически музей-Разград „От златните ръце на баба – школа за местни художествени занаяти от село Топчии“, който е финансиран от Национален фонд „Култура“. По проекта в продължение на една година са обучени над 100 деца и възрастни на позабравени занаяти. Веселин Керемедчиев ги обучавал как се нижат мъниста на стан, Донка Иванова – на плъстене, Катя Лапатова – на тъкачество. Част от изработените творения от трите занаята са подредени в галерията в уникална симбиоза със съвременното изкуство – картините от националната изложба „Лудогорие”. Заместник-кметът Елка Неделчева, която бе гост на откриването на изложбата, поздрави читалищното ръководство за реализацията на интересния проект. Поздрави ги и за това, че увличат младите хора в тези дейности. Г-жа Неделчева изрази убеденост, че тези занимания няма да останат само в рамките на проекта, а за някои от участниците ще се превърта и в призвание.
В следобедните часове на втория ден от Панаира пристигнаха още две чуждестранни делегации от румънските градове-побратими на Разград – Слобозия и Кълъраш. С това делегациите станаха общо 5. Официалната среща на ръководството на Община Разград бе едновременно с двете румънски делегации. Делегацията от Кълъраш е тричленна – съветниците в отдел „Програми и местно развитие” Корина Неделку и Татяна Расновяну, както и съветникът в отдел „Технически” Мирча Адриан Михалча. Делегацията от Слобозия включва двама заместник-кметове – Габриел Мушат и Джиджи Манеа. Гостите от Слобозия уточниха, че Кметът Дънуц-Александру Потор е имал намерение да посети Разград за празника заедно с местен млекопроизводител, но преди дни градът е пострадал от природно бедствие и затова е останал в града си, а в знак на уважение към Разград е изпратил двамата си заместници, но за по-кратък период от предвиденото – само за ден.
Пред гостите Кметът на Община Разград Добрин Добрев разказа за Панаира на киселото мляко и ги прикани да разгледат изложението на над 110-те занаятчии. Той предложи на представителите и на двете румънските местни управи да се започне обмен на бизнес делегации, както и да се търсят заедно европейски програми за подпомагане на регионите.
Кметът Добрин Добрев, председателят на Общинския съвет Галина Георгиева, заместник-кметовете Полина Иванова, Елка Неделчева, Зорница Евгениева и Хабибе Расим, както и секретарят на Община Разград Неил Добрева участваха и в още една официална среща с чуждестранна делегация – с пристигналите в първия ден на Панаира гости от молдовското кметство Стаучени: финансовия мениджър Людмила Бечиу, съветниците в Общинския съвет Василе Кантарджи и Юлиян Мокану и секретарят в Общинския съвет Елена Буга. Те предадоха поздрави от кмета на Стаучени Александър Ворнику и покана за посещение на разградска делегация за празника на Стаучени 22 септември. От своя г-н Добрев покани гостите от Молдова да посетят Панаира на киселото мляко и догодина, но заедно с техен творчески състав. Гостите от Молдова разказаха, че при тях продължава строежа на нова сграда на кметството, а Кметът Добрин Добрев сподели, че в Разград предстои реализацията на проект за обновяване на сградата на Общинска администрация с въвеждане на мерки за енергийна ефективност.
Среща и с два от фолклорните състави, които гостуват на Разград, се проведе днес. Заместник-кметът на Община Разград Елка Неделчева разказа на танцьорите от „Балет фолклорико де Пайпа” от Колумбия с ръководители Лусия Лопес и Габриел Пачета, както и на Ясер Мохамед от Загазик, Етипет за киселото мляко, за Панаира, посветен на него, за културно-историческото наследство и спортните постижения на региона. Гостите споделиха, че Разград им харесва. Градът, от които са колумбийците, е с мащаба на Разград, намира се в централната част на Колумбия, известен е с термалните си извори и спа туризма. Те подариха на г-жа Неделчева типични колумбийски сувенири – кафе, кукли от царевична шума и рекламни материали. Ясер Мохамед разказа, че е директор на танцова школа, в момента е сам в България, но вероятно догодина ще дойде в България с трупата си.
Колумбийците, както и танцьори от „Halk Dansları Topluluğu” от Авджълар, Турция, а също и три български отбора – на танцова работилница „Елбетица”, на Младежкия център и сборен детски отбор на България участваха в едно от най-забавните събития от Панаира на киселото мляко забавното състезание-щафета „Да правим таратор, а не терор”. В него участват по петима състезатели от отбор, всеки на своя пост „пазарува”, тичайки около големия фонтан пред ОКЦ продукти за таратор, като първият дори дои мляко от макети на крави. След като се съберат продуктите, отборите приготвят таратор. В днешното издание на състезанието хранителните качества на традиционния български продукт бяха оценявани от жури в състав: Катя Дянкова – експерт „Здравеопазване” в Община Разград, музикалният педагог от ЦПЛР ЦРД Свилена Дечева и танцьорът от Капанския ансамбъл Димитър Вътев. Отборът от Колумбия получи грамота „Тараторни инфлуенсъри” – за създаване на таратор, перфектен за Инстаграм без нужда от филтри. Отборът от Турция спечели грамота „Таратор – стил бързи и яростни – за шеметно преминаване, дрифт и сервиране на таратор със скоростта на светлината. Бързи, вкусни и яростни. Сборен отбор получи грамота „Тараторни инженери” – за постигане на съвършената формула: хармонично съчетание от мляко и вода, точно премерени краставици и научно премислена щипка чесън, Младежки център получи грамота „Тараторни нинджи” – за изключителна ловкост при рязането на краставица, нито един изгубен пръст и хладнокръвно овладяване на чесъна. Грамота „Тараторни маниаци” отиде за ТР”Елбетица” – за представяне на таратор, който е смел, цветен и нестандартен – достоен за звезда Мишлен, иновация и вкус във всяка лъжица. Освен грамоти за всеки отбор имаше по една диня за разхлаждане, както и фланелки с логото на състезанието за всеки от участниците.
След забавната щафета, подредени в дефиле, водено от Кралицата на киселото мляко Ниляй Ахмед и втората й подгласничка Елза Сашева фолклорните състави потеглиха от площад „Независимост” към площад „Момина чешма”. Там на сцена „Ларго” се проведе вторият вечерен концерт.
В него участваха: „Балет фолклорико де Пайпа” от Колумбия; „Halk Dansları Topluluğu” от Авджълар, Турция; Якер Мохамед от Египет; Танцов състав „Гецовлийчета” към НЧ”Просвета 1883”-Гецово; Надежда Дочева от Enjoy Music & Art School”, Мартина Матева от Музикална школа „Илия Бърнев” към НЧ”Развитие 1869”, Средношколски танцов състав, Фолклорен танцов ансамбъл „Разград” и оркестър и гайдарска група към НЧ”Напредък 1901”. Формациите, които няма да участват в друг от вечерните концерти, получиха грамота за участие от заместник-кмета Хабибе Расим.
22 юли е третият, последен ден от Панаира на киселото мляко и Фестивал на народните традиции занаяти. Програмата на този ден включва: Детски пленер по рисуване „Панаир на киселото мляко” в градинката пред ХГ”Проф. Илия Петров” от 9,30 до 11,00 ч.; Обявяване на призьорите в конкурса за най-добър производител на млечни продукти „Баш Майстор” – 17,30 ч. на площад „Независимост”; Ревю на автентични костюми и Открита сцена „Талантите на Лудогорието” от 18,00 ч. на площад „Независимост”, дефиле на художествени колективи, клубове по танци и състави за автентичен фолклор от пл. „Независимост” до площад „Момина чешма” – от 20,00 ч.; концерт на ДТА”Лудогорче”, Капански ансамбъл, състави от Турция, Аржентина и Индия. Концертът ще завърши с празнични илюминации.
Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]
facebook Присъединете се към нашата Facebook група за новини от Разград и региона.