Това са част от мерките, които се обсъждат в транспортното министерство, след като през миналата седмица от прокуратурата поискаха от ведомството програма за справяне с нередностите при газовите уредби, съобщава в. „Телеграф“.
Министър Ивайло Московски трябва да представи предложените от него мерки в прокуратурата до 19 февруари. Мерките касаят автомобилите с уредба за втечнен нефтен газ (метан). Писмото в отговор на прокуратурата вече се изготвя, съобщиха официално от ведомството.
Сред обсъжданите промени е срокът, в който собствениците на автомобили са длъжни да информират КАТ, че допълнително са си поставили пропанова или метанова уредба, да се намали от 3 години, колкото е сега, на 1 година. Срокът започва да тече от първоначалната проверка на газовата уредба без значение кога тя е монтирана на автомобила. Идеята е не само да се скъси срокът, но да има и санкция, ако собственикът не обяви газовата си уредба пред КАТ.
Сега такава няма и процедурата е на практика пожелателна. Към този момент само 160 000 водачи официално са уведомили КАТ, че са поставили нефабрична газова уредба. Близо 34 хил. автомобила с допълнително монтирана газова уредба са регистрирани до средата на миналата година в страната.
По неофициални данни минимум още толкова са автомобилите в страната, които карат на газ, без това да е отбелязано в свидетелството им за регистрация.
Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]
facebook Присъединете се към нашата Facebook група за новини от Разград и региона.