Отбелязаха 141-годишнината от битката от Руско-турската освободителна война край село Езерче

Заместник областният управител на Разград Евгени Драганов бе гост на тържественото събитие, с което бе отбелязана 141-годишнината от битката от Руско-турската освободителна война край село Езерче на 26 юли 1877 г.

YouTube

Честването на паметника край село Езерче бе организирано от инициативна група с председател полк. Гецо Гецов и кмета на селото Хюсеин Хюсеинов. На събитието присъстваха родолюбци от Разград, Гецово, Осенец, Цар Калоян и Езерче, почетен гост бе вицеконсулът на Генералното консулство на Руската федерация в Русе Иван Пивоварчук, а сред останалите официални гости бяха: кметът на община Цар Калоян Дауд Аляовлу, председателят на Общински съвет-Цар Калоян Гюнай Узунали, заместник-кметът на Цар Калоян Красимир Крумов, председателят на Областния съвет на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва полк. Огнян Кирилов, председателят на Областния съвет на Съюза на ветераните от войните Стоян Великов, подполк. Мирослав Добрев от Общинската организация на СОСЗР, представители на Общинската организация на СОСЗР-Исперих, Областният координатор на НД”Русофили” Любомир Герганов, председателят на Общинския съвет на БСП-Цар Калоян Найден Късов, представители на клуб „Земляки”- Разград, ученици от ОУ”Св. Паисий Хилендарски”-с.Езерче.

TikTok

Тържественото събитие започна със заупокойна молитва в памет на загиналите в битката край Езерче руски и украински войници. Отслужиха я протойерей Цоньо Петров и протойерей Цоньо Илиев. След това представители на клуб „Традиция”-Русе, които стояха на караул до паметника, възпроизведоха изстрели в памет на загиналите герои. Полк. Гецо Гецов пък припомни основни факти от битката и историята на паметника. В сражението край Езерче са загинали 76 войници от 137-ми Нежински Пехотен полк и 138-ми Болховски Пехотен полк. След битката те са погребани в близост до мястото, където е проведено сражението. След подписването на Санстефанския мирен договор оцелели войници се връщат в Езерче и построяват параклис, в който поставят икона на Исус Христос и бронзова плочка с имената на военните подразделения. Иконата е изографисана през 1750 година и е съпровождала армията по време на цялата война, в момента се съхранява в Регионален исторически музей-Разград. През 1927 г. по инициатива на учителя Иван Хаджииванов е изграден каменен паметник до параклиса, в основите на паметника са поставени останките на загиналите герои.

След словото на полк. Гецов и минута мълчание в памет на загиналите венци и цветя от признателните гости на тържеството затрупаха паметника. Заместник областният управител Евгени Драганов също поднесе цветя на паметника и преклони глава пред героите.

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе