Очаква ли ни 4-дневна работна седмица?

По-кратката работна седмица води до по-висока производителност, по-мотивиран персонал и по-малко преумора, смятат експертите

Звучи прекалено добре, за да е истина, но компании от целия свят, които са съкратили работната си седмица, са установили, че това води до по-висока производителност, по-мотивиран персонал и по-малко преумора.

YouTube

„Това е много по-здравословно и вършим по-добра работа, ако не работим като луди много часове“, казва Ян Шулц-Хофен, основател на базираната в Берлин компания за софтуерно управление на проекти „Планио“, която стартира четиридневна работна седмица за 10- членния си екип по-рано тази година, предава NOVA.

В Нова Зеландия застрахователната компания „Перпетуал Гардиан“ отчете спад в стреса и скок в ангажираността на персонала, след като тества 32-часова седмица по-рано тази година.

TikTok

Дори в Япония правителството насърчава компаниите да разрешат почивка всеки понеделник сутрин, въпреки че други схеми в страната на работохолиците за улесняване на работния процес имат малък ефект.

Конгресът на британските синдикати (TUC) настоява цялата страна да премине на четиридневна седмица до края на века – дискусия, подкрепена от опозиционната лейбъристка партия.

„Това би намалило стреса на жонглиращите между работа и семеен живот и би могло да подобри равенството между половете. Компаниите, които вече са го изпробвали, казват, че е подобрило производителността и благосъстоянието на персонала“, заяви икономистът на TUC Кейт Бел.

Свръхпретовареност

Луси Грийн, експерт по новите тенденции в консултантската фирма „J. Walter Thompson“ заяви, че се наблюдава нарастваща реакция срещу претоварването с работа, подкрепена от вълна от критики, след като шефът на „Тесла“ Илон Мъск заяви, че „никой не е променил света с 40 часа седмично.“

„Хората започват да се отдръпват от тенденцията за 24-часов дигитален живот, който се наблюдава досега и осъзнаваме, че проблемите с психичното здраве са перманентно свързани с работата“, каза Грийн.

Неотдавнашно проучване сред 3 000 служители в осем страни, включително САЩ, Великобритания и Германия, установи, че почти половината от тях смятат, че могат лесно да свършат със задачите си в рамките на пет часа на ден, ако нямат големи прекъсвания, но много от тях работят над 40 часа седмично – като Съединените щати водят в списъка с 49% работещи извънредно, пише Ройтерс.

Шулц-Хофен, 36-годишен софтуерен инженер, тества четиридневната седмица за себе си, след като осъзнава, че има нужда от забавяне на темпото след десетилетие на усилена работа в „Планио“.

„Не съм свършил по-малко работа за четири дни, отколкото за пет, защото за пет дни си мислиш, че имаш повече време, разтакаваш се повече, позволяваш си повече прекъсвания за почивка, пиеш малко повече кафе или разговаряш повече с колегите си, обобщава Шулц-Хофен. „За четири дни осъзнах, че трябва да бъда бърз, че трябва да съм съсредоточен, ако искам да имам своя свободен петък“.

Шулц-Хофен и неговият екип отхвърлят идеята за гъвкаво работно време и плаващи часове, защото това е сложно за реализация чисто административно и са против петдневна седмица с по-малко часове, тъй като това е предпоставка за обратното връщане на претоварването. Клиентите на компанията, които се обаждат в петък, чуват записано съобщение, обясняващо защо никой не е в офиса.

„Имаме неочаквана реакция от страна на клиентите ни. Повечето от тях не се оплакват. Те просто завиждат“, казва Шулц-Хофен.

Рекламната агенция „Грей Ню Йорк“ стартира програма през април, позволяваща на персонала да работи четири дни седмчно за 85% от пълната им работна заплата.

Собственикът на агенцията очаква идеята да се прихване от повече компании и страни, но вероятно не и в собствената му страна: „Мисля, че Америка ще бъде последната страна, която ще ни отстъпи понеделнишките сутрини, защото сме прекалено свикнали с този начин на работа“.

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе