Аптечна карта на област Разград бе приета днес на проведеното в кабинета на Областния управител Драгомир Златев заседание на експертна комисия, назначена със заповед на Министъра на здравеопазването.
В заседанието взеха участие д-р Ася Генева – директор на Регионална здравна инспекция – Разград, д-р Янка Николова – директор на дирекция „Медицински дейности“ в РЗИ – Разград, Силвена Дочева – заместник-директор на Районна здравноосигурителна каса – Разград, Татяна Тодорова – началник отдел в РЗОК – Разград, магистър-фармацевт Владимира Маркова от Регионална фармацевтична колегия – Разград, Христо Антонов от областната структура на Националната пациентска организация и представители на общините в областта.
Целта на рамковия документ, който се разработва за първи път е да проследи актуалното състояние на аптечната мрежа по видове дейности и обезпечеността с работещи магистър-фармацевти и помощник-фармацевти.
Документът съдържа данни за географско-демографската характеристика на областта, здравно-демографската характеристика на населението в областта, структура и потребление на лекарствени продукти за домашно лечение от населението на територията на областта, броя, видовете дейности и разпределението на откритите аптеки на територията на областта и др.
Прието бе и становище, изготвено по разписаните от Министерството на здравеопазването ред и критерии, относно необходимия минимален брой аптеки на територията на областта, както и необходимия минимален брой на работещи магистър-фармацевти, като в него бе отразено и предложение на председателя на Общински съвет Самуил д-р Бейтула Сали.
Според становището в област Разград има недостиг на 12 аптеки, 57 магистър-фармацевти и 9 помощник-фармацевти.
Като основна потребност в картата е посочена нуждата от разкриване на денонощна аптека в областния град.
Обсъдено беше и предложение на Драгомир Златев и д-р Генева за прилагане в Разград на използваната в други градове практика на нощни дежурства на аптеки на ротационен принцип.
Областният управител благодари на комисията за добре свършената работа и изрази надежда, че Областна аптечна карта ще доведе до по-добър достъп на населението в област Разград до лекарствени продукти и фармацевтични грижи и услуги. Той обърна внимание, че фармацевтиката е добра перспектива за професионално развитие на младите хора в областта ни.
Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]
facebook Присъединете се към нашата Facebook група за новини от Разград и региона.