От РДПБЗН-Разград алармират за особената опасност при използване на уреди с пропан-бутан в бита

В края на миналия месец и началото на настоящия на територията на област Разград възникнаха два битови инцидента при използване на уреди с пропан-бутан. В едното произшествие вследствие на взрив на газова бутилка и последващ пожар е пострадала възрастна жена. При двата инцидента са нанесени сериозни материални щети.

От РДПБЗН-Разград алармират за особената опасност при използване на уреди с пропан-бутан в бита!

YouTube

Ето някои основни правила, които е необходимо да се спазват при използване на такива уреди.

 Дейностите по устройването и техническото поддържане на газовите уреди трябва да се извършват само от специалисти. Важно правило за ползването им е постоянният контрол за техническата изправност на съоръженията – автоматиката, вентилите и др., осигуряващи нормална работа.

Необходимо е уредите да са стандартно изпълнение и в никакъв случай да не се използват газови устройства и бутилки със съмнителен произход.

Отопляваните с газови печки помещения задължително трябва да са с постоянна естествена вентилация. Недопустимо е устройването и съхранението на газови бутилки в бани и спални, в помещения под кота нула (мазета, шахти и др.), в близост до печки, радиатори и каквито и да е източници на топлина, както и на места с пряко слънчево нагряване, в гаражи, общи тавани и стълбища.

Нарушаването на херметичността на газопроводите (маркучите или шланговете) с изтичане на газ в затворено пространство е изключително опасно.

С цел установяване на течове на газ у нас към пропан-бутана се добавя мирис на чесън. В случай, че усетите специфичната миризма, веднага затворете вентилите и започнете проветряване на помещението. Пропан-бутанът е по-тежък от въздуха и се наслагва в ниските части на помещението, поради което проветряването трябва да се извърши и за най-ниските точки.

В случай на теч над допустимата концентрация, при източник на запалване с минимална мощност може да се възпроизведе взрив. Ако е тъмно, не палете лампата и не ползвайте открити огнеизточници – запалки, свещи и др. По най-бързия начин изключете електричеството.

Проверката за изтичане на газ в никакъв случай да не се извършва чрез поднасяне на открит огън към съмнителното място. Това можете да извършите чрез сапунен разтвор на мястото на евентуалния теч.

Анализът на кампанийните пожари през сезон 2021/2022 г. в област Разград показва, че основен дял при възникналите произшествия имат тези в сектор “Жилищно-комунално стопанство”. През изтеклия сезон техният брой е 83, като 45 от тях са в коминни тела. Основните причини са неизправни и/или непочистени коминни тела. Два от тези пожара взеха и човешки жертви – двама мъже на 81 и 48 години са загинали в домовете си вследствие вдишване на дим и изгаряния.

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе