18 университета взеха участие в кандидатстудентската борса в Разград (РАЗШИРЕН ВИДЕО РЕПОРТАЖ)

Регионално управление на образованието – Разград и Община Разград, съвместно с ЦПЛР – Център за ученическо техническо и научно творчество, гр. Разград организират на 7 ноември 2023 г. „Кандидатстудентска борса“. Целта на инициативата бе кандидат-студентите от област Разград и всички интересуващи се да получат актуална информация за възможностите за продължаване на образованието си, условията за кандидатстване, обучението и реализацията след завършване на висше образование. Общо 18 висши учебни заведения се включиха в кандидатстудентската борса.

Майор Емин Емин е преподавател в Национално Военно Училище „Васил Левски“ във Велико Търново. Той споделя, че ВУЗ-ът предоставя възможност за обучение, както на цивилни, така и на военни специалисти. Университетът предлага безплатно обучение, настаняване, храна и подписване на договор за военна служба след приключване на обучението. „Най-търсените специалности са Разузнаване, Национална регионална сигурност и Защита на населението и инфраструктурата. Студентите намират реализация към общински и областни организации в сферата на сигурността.“

YouTube

Висше Военноморско Училище „Никола Й. Вапцаров“ във Варна предлага голямо разнообразие от специалности, както за студенти, така и за военни курстанти. „Има голямо разнообразие, получава се добро образование след завършване и има възможности за кариерно развитие“, споделя курсант главен старшина Божидар Георгиев от специализация „Военноморски комуникации и радиотехнически системи“, който е завършил гимназия именно в Разград. Висшето военноморско училище е най-старото техническо училище в България, „даващо качествени кадри на морския бизнес, както и училище с признато образование и квалификация в цял свят“, споделя Георги Петров, отдел Учебна дейност.

Представители на Висшето въздушно училище „Георги Бенковски“ в Плевен също присъстваха на кандидатстудентската борса. Четвъртокурсникът Велко Велков споделя: „Вярвам, че самата авиация е нещо специално – да пазим родното небе. Единствената разлика между нашия и другите военни университети е пагонът.“ Най-предпочитаните специалности във ВУЗ-а са Летец/Пилот, както и инженерно-технически специалности – Авиационни двигатели, Ръководители на полети, Авиационно оборудване, Авиационно въоръжение, Комуникационни информационни навигационни системи и Логистика. „Без тези специалности, един самолет не може да бъде във въздуха“. Даниел Вълев, също студент, споделя още, че студентите могат да се реализират на цивилни летища, военни формирования или в сферата на авиационния мениджмънт. „Моят съвет към разградските кандидат-студенти е: ако харесвате авиация и тя е в сърцето ви, заповядайте при нас.“

Филиал Разград на Русенски Университет „Ангел Кънчев“ предлага атрактивни специалности и добра реализация с фирми в региона. Това споделя гл. ас. д-р Илияна Николова. Най-търсените специалности са Химични технологии, Био технологии и Технология на храните. И трите са насочени към търсенето в областта и са изключително атрактивни. „Всички студенти могат да се реализират в предприятията на територията на Разград и областта. И трите специалности са инженерни. Най-големи трудности срещаме с демографската криза в този период. Като цяло, това, което е хубаво за студентите от региона, е, че те са обезпечени по отношение на комуналните разходи.“

Химикотехнологичен и металургичен университет в София е изследователски университет, който привлича студените, които се интересуват от химия, биология, физика, инженерни науки, както и програмиране, и индустриален мениджмънт. „Ние ги привличаме с практика и много добро развитие, добра база и лаборатории, както и отлично качество на образование.“ Студентите могат да се свържат с Кариерния център, който ще ги свърже с частни или държавни лаборатории, за да може да се реализират след приключване на обучение.

Варненски Свободен Университет „Черноризец Храбър“ е един от най-големите частни университет в страната, който е акредитиран с най-високата оценка от Националната агенция за оценяване и акредитация сред частните университети. „Искаме да ги привлечем с нашите изключително актуални специалности, които предлагаме, с изключително талантливи преподаватели, с това, че много обичаме студентите си.“ Милослава Георгиева от отдел Връзки с обществеността споделя, че се наблюдава ръст в приема на студенти. Интерес има към специалностите Архитектура, Графичен дизайн, Хореография, Психология, Бизнес администрация и мениджмънт и Право.

Нов Български университет в София е един от най-либералните университети в страната. „Ние поставяме студента в центъра на нашето обучение. Цялото образование е създадено така, че студентите да не са ограничени в избора, който правят, нито да трябва да се напасват към нещо, което ние сме решили, че е важно“, споделя Христо Панчугов. Най-предпочитаните специалности във ВУЗ-а са Право, Икономика, Графичен дизайн, Кино и телевизия. „Открихме чисто нов радио и телевизионен център, който е оборудван изцяло за правенето на телевизия и различни радио предавания. Чакаме нашите студенти да започнат да го използват.“

Университетът за Национално и Световно Стопанство в София е най-големият и най-авторитетен бизнес университет в България и Югоизточна Европа. Всяка година има ръст на студентите от разградска област. „Ние сме изключително дигитализиран университет – над 21 услуги са изцяло дигитализирани. Ние сме единственият университет, който е с електронна дигитална студентска книжка, която даже в момента е като приложение на телефона“, споделя Атанас Димитров, Директор МУЦРК. Той казва още, че над 98% от студентите се реализират успешно на пазара на труда.

Технически Университет – Варна има 60-годишна история в обучението на инженерни кадри. „Обхванали сме абсолютно пълния диапазон по отношение на обучение – Машинно инженерство, Автоматика, Електроника, Компютърни науки, Енергетика, класическите морски специалности и една специалност, която е единствена по рода си в България – Корабостроене и морска техника.“ Интересът на разградските кандидат-студенти е изключително висок. „Ние имаме традиции в работата с основните гимназии в града. Редовно организираме посещения при нас, както и организираме презентации и изпити на място в самите училища“, споделя Доника Сотирова, експерт КСП. ТУ-Варна работи успешно с основните фирми и предприятия в сферите, които предлага обучение.

В Тракийски университет в Стара Загора са два от най-старите факултета в България – Аграрният и Ветиранарно-медицинският, които са на над 100 г. Специалностите в университета са в сферата на Аграрните науки, Ветиринарно-медицинските науки, Медицина, Инженерни науки, Стопански, Икономически и Педагогически науки. В университета има защитена специалност – Педагогика на дизайна, както и една от рядко срещаните специалности – Педагогика на физическото възпитание. Университетът има два колежа – в Стара Загора и Хасково, които предлагат специалности, които не се срещат дори на Балканите, като Ортопедичен техник, Специалисти по оптика, Медицински козметик, Лаборанти, Акушери, Кинезитерапевти и др. „В някои от нашите факултети студентите започват да работят още от втори курс. Почти нямаме специалности, в които да няма 100-процентова реализаиця“, споделя Стоянка Пастърмова от Кариерния център.

Най-важното нещо, което студентите трябва да знаят, е какво ще искат да работят. Трябва да харесват това, което работят. Нашият университет предлага широко ветрило от  специалности, в които да се обучават бъдещите студенти. Смея да твърдя, че в нашата част на България, ние сме единственият университет, който изпълнява това условие“, споделя Александър Иванов, доцент в Русенски университет „Ангел Кънчев“. „Работодатели покачват изискванията към нашите студенти. От тази гледна точка, се покачват и заплатите. Студентите имат всички условия да учат професия, която искат, да намерят много бързо реализация и да вземат достойна заплата от самото начало.“

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе