По повод Световния ден за борба с Хипертонията 17 май, Българска лига по хипертония, с подкрепата на Международна лига по хипертония (ISH) и Световно дружество по хипертония, е инициатор на кампанията „Май Месец за Мерене“ в България. Целта на кампанията е да се обединят усилията на медицински специалисти, пациенти, граждани и институции за популяризиране на социалната значимост на заболяването, за важността на превенцията, контрола и лечението му.
Кръвното налягане е един от виталните признаци и е изключително важен показател за здравословното състояние на човека. По своята същност то представлява налягането на циркулиращата върху стените на кръвоносните съдове, и в частност артериите, кръв.
Кръвното налягане се изобразява с две стойности:
- Систолична стойност – показва по-високата стойност и измерва силата, с която сърцето изпомпва кръвта;
- Диастолична стойност – изразява се в по-ниската стойност и измерва съпротивлението, което кръвоносните съдове оказват на кръвообращението.
Според Европейската асоциация по хипертония оптималното кръвно налягане в кръвта следва да бъде 120 mm Hg систолно на 80 mm Hg диастолно. За нормални се приемат и границите межу 120-129 mm Hg систолно и 80-84 mm Hg диастолно.
Артериалната хипертония (АХ) е състояние на трайно повишено артериално налягане, в резултат на спазъм или стесняване на кръвоносните съдове. АХ не е само заболяване на сърцето, а засяга целия организъм. Тя е една от водещите причини за инвалидизация и преждевременна смърт. В резултат на АХ настъпват тежки, а в много случаи и смъртоносни усложнения като мозъчен инсулт, миокарден инфаркт, нарушения на бъбречната функция, проблеми, свързани с бременността, увреждания на очите и др.
Сърдечно-съдовите заболявания остават водещата причина за смърт в света. Заболеваемостта от артериална хипертония за страните от Европейския съюз е между 30 и 45%. В България сърдечно-съдовите заболявания заемат първо място като причина за смърт и инвалидизация.
Кампанията „Май месец за мерене“ акцентира върху важността и нарастващото значение на измерването на кръвното налягане и поддържането на здравословен начин на живот и здравословно тегло.
Поддържането на здравословно тегло е от основно значение за намаляване на риска от хипертония и сърдечно-съдови заболявания.
Два са показателите, които трябва да бъдат следени:
Обиколка на талията
Препоръчаните стойности за коремната обиколка са:
– за мъже – под 94 см
– за жени – под 80 см
Индекса на телесната маса:
Индексът на телесната маса e медико-биологичен показател, който служи за определяне на нормалното, здравословно тегло при хората. (ИТМ = Теглото в килограми/ (ръста в метри) на квадрат ).
Наднорменото тегло и затлъстяването са отговорни за около 35% от исхемичната болест на сърцето и 55% от хипертоничната болест сред възрастните в Европейския регион рискът от развитие на повече от едно от тези други заболявания се увеличава значително, когато телесното тегло е повишено (ИТМ над 35 kg/m2).
Хората с ИТМ 30–34,9 kg/m2 живеят средно 2–4 години по-малко от тези с нормален ИТМ (18,5–24,9 kg/m2), а тези с ИТМ над 40 живеят средно десет години
РЗИ – Разград подкрепя инициативите на Българската лига по хипертония, свързани със Световният ден за превенция на хипертонията и организира на 16.05.2024 г. (четвъртък) от 10.00 ч. до 12.00 ч. информационна кампания с измерване на артериално налягане, измерване на ръст, тегло, обиколка на талия и определяне на индекс на телесна маса. Дейностите ще бъдат извършени от екип на РЗИ, разположен в градинката пред Художествената галерия “Проф. Илия Петров“ – гр. Разград. Ще бъдат предоставени и здравно- информационни материали със съвети за профилактика на заболяването.
Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]
facebook Присъединете се към нашата Facebook група за новини от Разград и региона.