Разград отбеляза Деня на народните будители

Разград почете своите съвременни будители пред дома на двама от будителите от Възраждането. Представители на различни поколения участваха в празника.

Малчуганите от четвърта група „Теменужка“ от ДГ“Митко Палаузов“ изпълниха стихотворението на Ангелина Жекова „Ден на будителите“ в началото на общоградското тържество пред къщата музей „Станка и Никола Икономови“. Прекрасните гласове на две от възпитаничките на класа по вокално майсторство на Детелина Тодорова в Музикална школа „Илия Бърнев“ към НЧ“Развитие 1869“ – Мартина Матева и Ренета Петрова огласиха Вароша в изпълнение на две от най-красивите български народни песни „Излел е Дельо хайдутин“ и „Я изгрей, слънце“.

YouTube

Девет младежи, включили се в доброволчески инициативи на Община Разград, участвайки в организацията на тазгодишния Панаир на киселото мляко и Фестивал на народните традиции и занаяти, получиха признание. На Светлозара Иванова, Пламена Панова, Савина Йорданова, Селим Реджеб, Михаела Георгиева, Гергана Панова, Изабел Лазарова, Елван Али и Ниляй Хюсеин бяха връчеви  сертификати и подаръци – книги. „Вярваме, че с добрия пример, който дадоха, ще увлекат още млади хора, у които ще се пробуди стремежът към активност и вяра в по-доброто“ – заяви началникът на отдел „Култура, туризъм и международни връзки“ в Община Разград Катерина Ганева.

TikTok

Последва традиционен за двата български празника на духа – 24 май и 1 ноември – ритуал – връчване на наградата на името на Никола Икономов. Председателят на Общински съвет-Разград Галина Георгиева прочете единодушното решение на местния парламент най-новите носители на наградата на името на Никола Икономов да получат: Ненчо Ненов – за високи постижения в областта на културата и Емилия Борисова – за високи постижения в областта на образованието.

Творческият път на Ненчо Ненов е 50-годишен, като от 40 години е корепетитор на ДТА“Лудогорче“. За този период разградският ансамбъл има повече от 3000 участия и концерти, изнесени в страната и чужбина. Ненчо Ненов има награди за авторска музика на няколко танца, носител е на златна значка на Комитета за изкуство и култура – за голям принос в областта на фолклора, както на златен медал от V, VI, VII фестивал на художествената самодейност и на Почетна Грамота за цялостен принос за запазване и разпространение на капанското фолклорно изкуство –18.12.2022 г. С ДТА „Лудогорче“ Ненчо Ненов печели следните отличия: Златна лира на Съюза на музикалните и танцови дейци, Юбилеен медал 1300 години България и звание „ПРЕДСТАВИТЕЛЕН“.

Емилия Борисова е родом от Тутракан, но целият й професионален път е свързан с Разград. Работи като помощник ръководител в Ансамбъл „Лудогорче“, учител в ДГ“Райна Княгиня“, помощник художествен ръководител на ДТА“Капанче, от 28 години е учител в Центъра на работа с деца в Разград. Тя е създател и ръководител на ДТШ“Капчици“ – за деца от детска градина до 8 клас, а впоследствие и на Градски мажоретен състав към ЦПЛР ЦРД. Мажоретките на г-жа Борисова украсяват с присъствието и уменията си почти всеки официален празник на града и общината. Безброй са участията на мажоретките в концерти, фестивали, конкурси на национално и международно ниво. Емилия Борисова е носител и на множество лични награди, сред които „Млад хореограф“ от Национален конкурс „Децата на България танцуват“ през 2003г. в Разград, Почетно отличие „Неофит Рилски“ на МОН за високо професионална трудова дейност 2008г. и други. Ежегодно в Градски мажоретен състав се обучават повече от 120 деца.

Освен с кратки биографични данни за професионалния им път Ненчо Ненов и Емилия Борикова бяха представени и от плодовете на своя труд – изпълнения на танцьорите от ДТА“Лудогорче“ и Градски мажоретен състав.

Сред като получи отличието Емилия Борисова благодари за доверието и съобщи, че финансовата част от нейната награда ще бъде предоставена за добра кауза, като призова който може да се присъедини към нея. Средствата са за лечение на бившата танцьорка в Капанския ансамбъл Павлина Стоева.

Председателят на Общински съвет-Разград Галина Георгиева и заместник-кметът Зорница Евгениева първи поднесоха венец пред паметната плоча на Станка и Никола Икономови. Цветя и венци поднесоха и: наследничката на двамата възрожденци Теменуга Иванова, представители на образователни и културни институции, на политически сили и граждани.

След тази церемония председателят на Общинския съвет Галина Георгиева и заместник-кметът Зорница Евгениева бяха официални гости на откриването в къща музей „Анание Явашов“ на документална фотоизложба на тема „Разградският периодичен печат в образи и неразказани истории“. Авторът на изложбата проф. д-р Росица Ангелова – ръководител на отдел „Нова и най-нова история“ в Регионалния исторически музей съобщи, че от 1889 година – когато в столицата на Лудогорието се появява първото списание, до 1944 година – когато спира в. „Разградско слово“, в Разград, който тогава е със средно 15 000 жители по това време са излизали в различни периоди близо 70 печатни издания.

Posted by Община Разград on Friday, November 1, 2024

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе