Днес стартира Национална превантивна кампания срещу насилието

Двойно са скочили случаите със закани за убийство в условията на домашно насилие, сочи статистиката на ОДМВР-Разград. Ако през 2023 година техният брой е бил 15, сега само за първите десет месеца на годината те са 30. Увеличение има и при нанесените телесни повреди в условия на домашно насилие  – от 61 през 2023 година през настоящата година те са вече 78.

YouTube

От 1 януари до 31 октомври в ОДМВР-Разград са постъпили 57 заповеди за последващ контрол по ЗЗДН. От тях 38 са заповеди за незабавна защита и 19 за постоянна защита. Най –голям е броят им в Районно управление – Разград – 28 и в Районно управление – Кубрат – 23. За десетте месеца на 2024 година полицейските служители са реагирали на 76 сигнала за домашно насилие и са приключили 110 преписки. От началото на годината в МВР са въведени нови методически указания за действията на служителите в министерството на вътрешните работи по Закона за защита от домашното насилие, както и Алгоритъм за оценка на риска на пострадали от домашно насилие. Целта е да се осигури стандартизиран подход за оценка на риска в случаите на домашно насилие и насилие, основано на полов признак, както и да се предостави детайлен обзор на рисковите фактори.

От 1 януари 2025 година в експлоатация влиза и нова информационна система, която да подпомага полицейските органи, които отговарят за регистрирането на всички проверени сигнали за домашно насилие, както и за осъществяване на дейности, съгласно ЗЗДН, нарушение на заповеди за защита и дейностите на полицията, свързани с тях.  На 25.11.2024 г. в партньорство между МВР и УНИЦЕФ България стартира Национална кампания под надслов „Никога повече“. Тя обхваща периода от 25.11.2024. („Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените“) до 10.12.2024г. (Денят на човешките права). Тогава се отбелязват 16-те дни на активизъм срещу насилието, основано на пола. Периодът е обявен за такъв с Резолюция на Общото събрание на ООН от 17.12.1999 г.

TikTok

Според статистическите данни всяка втора жена в света е жертва на насилие от страна на партньора си, а всяка пета е подложена или заплашена от сексуално насилие. Целта на кампанията е популяризиране възможността да бъде потърсена помощ от полицейските структури, както и чрез други алтернативни начини (търсене на безплатна правна помощ, настаняване в Кризисни центрове, търсене на помощ към социалните работници или учители и др.). Тя е насочена към широката общественост и цели да насърчи сигнализирането при случаи на домашно насилие и повишаване на положителния рейтинг на МВР. За това, освен телефон 112, в България функционира Национална телефонна линия за пострадали от насилие – 0800 18 676, както и телефонна линия за деца 116 111.

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе