Мобилните изложби на музея вече пътешестват из училищата в Разград

Три мобилни изложби на Регионалния исторически музей вече гостуват в различни разградски училища.

Днес в ОУ „И. С. Тургенев“ бе открита изложбата „Заключени във времето“ , която бе част от богатата двудневна програма по повод Международния ден на музеите и 40-годишнината на Археологическия резерват „Абритус“.

YouTube

„Идеята ни е по един по-нетрадиционен начин, съвсем до класните стаи на децата, да им разкажем и покажем със снимки и графики наистина „заключени във времето“ до днес движими културни ценности /заключващи механизми и ключове/, открити в древния Абритус, и да провокираме още веднъж интерес у тях към историята“,  каза при откриването пред децата от прогимназиалния курс директорът на музея Таня Тодорова. В знак на благодарност и пожелание за още по-успешното сътрудничество тя подари на директора на училището Милена Орешкова шапка, блуза и тефтер с логото на музея и сборника доклади „Книгата и образованието – исторически аспекти и традиции“ от Националната научна конференция, проведена в Разград през 2020 г.

TikTok

„Поласкани сме от факта, че пътешествието на мобилната изложба „Заключени във времето“ тръгва от нашето училище“, каза от своя страна Милена Орешкова. Тя припомни част от съвместните инициативи сред които и последната, може би най-мащабната, когато за седмица в края на месец май над 200 деца от началния курс на ОУ „И. С. Тургенев“, участници в Националната програма „България – образователни маршрути“, буквално превзеха древния Абритус с избора си финала за тях да е именно там. Милена Орешкова обеща още по-чести гостувания на децата в обектите на музея.

Изложбата днес представи нейният автор – археологът Силвия Анастасова, там бе и дизайнерът в музея Михаил Маринов, оформил и аранжирал таблата.

И за да е още по-интересно Силвия Атанасова покани децата да опитат да отключат изработено специално за изложбата сандъче, заключено с катинар пъзел. След няколко минути усърдие сръчните детски пръсти отключиха пълното с „жълтици“ сандъче. И всеки се взе по една монета за спомен.

В училище „И. С. Тургенев“ изложбата ще остане до Нова година. След това ще продължи пътешествието ѝ и в останалите основни училища в Разград.

Междувременно, други две мобилни изложби гостуват на по-големи ученици: в ПГТС „Христо Смирненски“ е изложбата, посветена на 145 години от рождението на Григор Николов Попов /Гришата/ – театрал, журналист и редактор на най-дълго излизалия до 1944 г. разградски вестник „Разградско слово“, а в ПГПЧЕ „Екзарх Йосиф“ – за първостроителя на Разград, първият кмет на града след Освобождението – Георги Попов.

Тези две изложби ще гостуват и в останалите гимназии. След което ще бъдат при децата от основните училища, а пък на тяхно място ще се появят катинарите и заключващите механизми, редом с още няколко подготвяни сега в музея мобилни изложби.

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе