С решение на Общинския съвет бе одобрено увеличението на местните данъци и такси в Разград

11 докладни записки приеха на последното си за година заседание общинските съветници от Общински съвет-Разград. Първата докладна записка бе за назначаване на директор на „ДКЦ-I-Разград“ЕООД в лицето на д-р Николай Денев.

Останалите докладни записки бяха представени от Кмета Добрин Добрев и заместник-кметовете Зорница Евгениева и Хабибе Расим, в дискусиите участва и заместник-кметът Полина Иванова, присъства и заместник-кмета Елка Неделчева.

YouTube

Първата докладна записка – за изменение на Наредба №18 за определяне размера на местните данъци на територията на Община Разград – предизвика най-оживени дебати. Тя бе за увеличаване на три от местните налози, два от които не са променяни от 14 години, а за третия през 2019 г. нормативно се променя формулата за определяне.

Кметът Добрин Добрев обясни, че промяната в определените от Общинския съвет размери на имуществените данъци – Данък върху недвижимите имоти, Данък при придобиване на имущества по дарение и по възмезден начин и Данък върху превозните средства, се налага не толкова като необходимост за набиране на по-голям финансов ресурс, а като актуализация на приходите съобразена с инфлационните процеси в страната.  Общоизвестни са данните за увеличение на цените на суровини, материали и работна ръка. Официално измерената годишна инфлация за периода 31.12.2009 г. – 31.12.2023 г., по данни от калкулатора на НСИ е 58,4 %. За този дълъг период от време, през който определените от Общински съвет Разград размери на имуществените данъци не са променяни, минималната работна заплата от 240 лв. за 2010 г. нарастна до 933 лв. за 2024 г., а за 2025 г. съгласно Постановление № 359 на Министерския съвет от 23.10.2024 г. за определяне размера на минималната работна заплата за страната същата ще бъде в размер на 1 077 лв. Предложението за изменение на Данък върху недвижимите  имоти в докладната е от 2 на хиляда върху данъчната оценка на имота да бъде определен на 3 на хиляда върху данъчната оценка на имота.

TikTok

Предложението за Данък при придобиване на имущества по дарение и по възмезден начин бе от 2,4% върху оценката на имуществото, предмет на сделката, да бъде определен на 3%. Към настоящия момент определеният от Общински съвет Разград през 2009 г., в сила от 01.01.2010 г. размер на данъка е по-нисък в сравнение с общини като Благоевград, Ямбол, Велико Търново, Добрич, Ботевград, Търговище, Исперих, и много др., по данни на НСОРБ.

В докладната обстойно и с примери е аргументирано предлаганото изменение на Данък върху превозните средства. Увеличението на размера на данъка върху превозните средства за леки и товарни автомобили с технически допустима максимална маса не повече от 3,5 т. се предлага само по отношение на имуществения компонент – в частта от стойността на данъка в зависимост от мощността на двигателя, без промяна на коефициентите за екологична категория.

В посочената по-долу таблица е илюстрирано предложеното изменение на имуществения компонент (цена в лв. за 1 kw) и увеличението от него в лева.

Мощност в kwЛева за  1 kw – минимален размерЛева за  1 kw -увеличен размерРазлика – лева 
 
до 55 kw включително0,340,510,17 
над 55 до 74 kw включително0,540,810,27 
над 74 до 110 kw включително1,101,650,55 
над 110 до 150 kw включително1,231,850,62 
над 150 до 245 kw включително1,602,400,80 
над 245  kw2,103,151,05 

Предложеното изменение в размера на имуществения компонент е в границите, предвидени в закона и е ориентирано към едно средно ниво на същите, към момента бе на минимума.

Част от съветниците изразиха несъгласие с мотивите, посочени в докладната записка, като изтъкнаха аргументи, характеризирани от Кмета Добрин Добрев като „див популизъм“. Представена бе и позиция на народния представител Джипо Джипов, който се обявява против увеличението на трите данъка. В коментар на  обвиненията, че няма прозрачност в разходването на общинските средства, Кметът Добрин припомни, че само преди седмица представи подробен отчет за първата година от мандата си. Допълни още, че заради липсата на държавническо мислене през последните близо 5 години общините в цялата страна за принудени да увеличават единствените си приходоизточници, за да реализират дейности важни за общността дейности и това на никой от градоначалниците от различни политически сили, не е приятно. Кметът Добрин  Добрев обърна внимание и на факта, че голяма част от съветниците са на тези позиции от няколко мандата, а не са предприети мерки за промяна при условие, че част от налозите не са променяни 14 години.

В отговор на въпроси на общински съветници заместник-кметът Полина Иванова съобщи, че усилията на служителите в Дирекция „Местни данъци и такси“ за събиране на данъците за настоящата година и за недобори дават резултат, съставени са над 10 000 акта, използват се възможностите на частните съдебни изпълнители, но има и задължения от фирми-фантоми, които се разследват от полицията, а генерират облог. Г-жа Иванова бе категорична, че пълна прозрачност при разходването на общински средства. На всеки 3 месеца на сайта на Община Разград се публикуват финансовите отчети, риторично тя попита съветниците кой от разходите, свързани с основни сфери на обществения живот да намали при изготвянето на бюджета за следващата година.

Докладната записка получи подкрепа от 18 общински съветници, 12 гласуваха „против“, а 1 – „въздържал се“.

По-голяма бе подкрепата за другата докладна, свързана с местни налози. С предложението за одобряване на план-сметките за разходите по третиране на битовите отпадъци и поддържане чистота на териториите за обществено ползване в населените места на Община Разград за 2025 г. на практика се запазва равнището на Такса битови отпадъци на нивото на настоящата година.  Докладната бе подкрепена от 24 съветници, а двама гласуваха „въздържал се“.

Съветниците одобриха Правилник за дейността, организацията и управлението на Общински културен център – Разград, проектът е актуализиран спрямо предходния нормативен документ от 2004 г.

Приеха и безвъзмездно предоставяне за управление на Министерството на правосъдието на имота, който се използва от РС“Изпълнение на наказанията“ и РС“Изпълнение на наказанията“, като съветниците добавиха в първоначалния вид на докладната и предложение Кметът предложи на министъра възможност за замяна на общинския имот с държавна собственост, необходима на Община Разград.

Дискусия с политически аргументи имаше по другата докладна записка за предоставяне на общински имот на държавна структура – на 7 и 8 етаж от сградата на Общинска администрация за 5 години на Областна администрация. След дебата обаче докладната бе подкрепена с 19 гласа „за“ и 8 „против“.

Съветниците обсъдиха и предложение за решение за участие на техен представител в заседание на Общото събрание на Асоциацията по В и К, който да гласува със „за“ приемането на препоръчителна вноска на държавата в бюджета за 2025 г. в размер на 22 500,22 лв. Съветниците решиха в случай на невъзможност от страна на Кмета Община Разград да бъде представлявана на заседанието от председателя на Общинския съвет Галина Георгиева.

Одобрени бяха и докладните записки за: учредяването на безвъзмездни права на ползване върху части от имоти в горска територия в землищата на Недоклан и Мортагоново за поставяне на пчелини. Одобрение получи и докладната записка за изработване на проект за Подробен устройствен план – парцеларен план за елементите на техническата инфраструктура, извън границите на урбанизираните територии – уличен водопровод до поземлен имот (ПИ) с идентификатор 61710.503.6451 по КККР на гр. Разград, община Разград в м. „Анатема“ с трайно предназначение на територията – „Урбанизирана“ и начин на трайно ползване – „Гробищен парк“, община Разград. Трасето на алтернативния водопровод към Гробищния парк е с дължина 635 м и сервитут – 3 824.74 кв.м.

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе