До 24 април 2025 г. бизнесът може да кандидатства за финансиране в размер на 3.4 млрд. евро от Фонда за иновации за проекти в сферата на чистите технологии (2.4 млрд. евро) и производството на батерийни клетки за електрически превозни средства (1 млрд. евро). Проектите трябва да бъдат реализирани в страна членка на ЕС или в Норвегия, Исландия или Лихтенщайн.
Критериите за финансиране и новостите при кандидатстването бяха разяснени в рамките на Национален информационен ден за възможностите пред бизнеса по Фонда за иновации, организиран днес от Министерството на околната среда и водите в Дома на Европа.
Подробна информация за отворените покани за кандидатстване дадоха Мария Велкова – заместник-ръководител на отдел в Главна дирекция „Действия по климата“ в Европейската комисия, Лара Тасан-Занин – старши мениджър по финансово инженерство в Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA), и Радостина Петрова – проектен съветник в CINEA.
За финансиране могат да кандидатстват обхванатите от Системата за търговия с квоти за емисии (СТЕ) високоемисионни сектори (например от сферата на производството на енергия, стомана, цимент и стъкло), както и компании, работещи в сферата на съхранението на енергия, производството на възобновяема енергия, морския транспорт, авиацията и др.
„Целта на Фонда е да подкрепи проекти във всички сектори на икономиката, като един от основните критерии за оценка е потенциалът на проекта за намаляване на емисиите на парникови газове,“ каза Велкова. Тя обърна внимание, че конкуренцията на европейско ниво е много голяма и често не всички заслужаващи проекти получават финансиране в рамките на конкретна отворена покана. Затова покриващите критериите проекти получават етикет за качество STEP за своя принос в развитието на критични и нововъзникващи технологии от Платформата за стратегически технологии за Европа STEP (Strategic Technologies for Europe Platform). Това ги улеснява в търсенето на национално финансиране. Представителите на ЕК и CINEA изтъкнаха, че компаниите вече могат да се възползват от техническа помощ от Европейската инвестиционна банка при разработването на предложенията си.
В Националния информационен ден участваха около 30 представители на български компании. Бяха представени добри практики от вече одобрени предложения по Фонда за иновации, като проект „Анрав“ на „Хайделберг Матириълс Девня“– първият български проект, спечелил финансиране по Фонда. От „Холсим България“ представиха проект, отличен за своя принос в развитието на критични и нововъзникващи технологии с етикета STEP.
Фондът за иновации е една от най-големите програми в света за внедряването на нетни нулеви и иновативни технологии. Финансира се от приходите от СТЕ на ЕС и до момента е одобрил над 200 проекта, на които ще бъдат разпределeни средства в размер над 12 млрд. евро. Прогнозният бюджет на Фонда за целия период 2020-2030 г. е 40 млрд. евро, като той зависи от цената на квотите.
Целта на Фонда за иновации е да ускори декарбонизацията на секторите, обхванати от СТЕ, и да насърчи устойчивото развитие и технологичното лидерство на ЕС. Той е създаден с Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета за установяване на система за търговия с квоти за емисии на парникови газове. С преразглеждането на Директивата през 2023 г. бяха въведени промени като: увеличаване на средствата по Фонда; възможност за финансиране в секторите морски транспорт и авиация и на средни по мащаб проекти; финансови инструменти като „конкурентно наддаване“; техническа помощ за разработване на проектни предложения в държавите членки с по-слабо участие.
Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]
facebook Присъединете се към нашата Facebook група за новини от Разград и региона.