През месец февруари се проведе мултидисциплинарен урок със седми А и седми Б клас в ОУ „Иван С. Тургенев“, на тема „Пътешествие из европейските страни и забележителности- създаване на интерактивни кутии с учебно съдържание по Монтесори“ в часовете по география и икономика, компютърно моделиране и информационни технологии, технологии и предприемачество и изобразително изкуство.
Иновативния проект се реализира под ръководството на г-жа Лиляна Петрова, г-жа Силвия Хараланова и г-жа Миглена Цвяткова.
Един от 19-те принципа на Мария Монтесори гласи:
“Децата се обучават с помощта на предмети от заобикалящия ги свят”
Тази концепция е основата на урока, в която учениците изработват интерактивни кутии с учебно съдържание.
В тях учениците поставят предмети и материали, които подпомагат разширяването на тяхното разбиране за света, и превръщат изучаването на предмета география в забавна изследователска задача.
Монтесори кутиите не са само учебен инструмент, но и начин за развитие на пространствено мислене, като същевременно предлагат възможност за изследователска работа.
В резюме учениците от седми клас изработиха кутии, с учебно съдържание за избрани от тях по- големи европейски страни. Украсиха ги със карти на страната, рисунки на забележителности и изработени от тях флагове.
В кутиите поставиха карти, паспорти на европейски страни, интересни факти, рисунки, рецепти, статуетки, магнити, флагове на държави и други материали по предварително изготвен списък от учителя, свързани с избраната от тях страна.
Учителите създадоха творческа атмосфера за учебната дейност и подкрепиха учениците в тяхното изследване, като им помогнаха да формулират свои собствени идеи.
Учениците бяха поставени в центъра на учебния процес.
Предварително създадохме работни екипи и разпределихме задачите и сроковете за изпълнението им.
Основните цели на проекта бяха: самостоятелно проучване и използване на информация, представяне на резултатите от изследването на информация за европейска страна, развиване на умения за работа в екип, приемане на чуждото мнение и споделяне на своето пред конкуренти.
Дейности:
В часовете по география и икономика учениците проучиха литературни източници и събраха информация за европейските страни, изображения и предмети по темата.
Изработиха кутии за избраните страни в часовете по технологии и предприемачество.
Създадоха географски паспорти на европейските страни с програмата Word в часовете по география и икономика.
Направиха проучване за страните и техните забележителности. Създадоха брошури с програмата Word в часовете по география и икономика и информационни технологии и компютърно моделиране.
Проучиха интересни факти за страната и ги подредиха в листовки в часовете по информационни технологии и компютърно моделиране.
Приложиха рисунки, карти, статуетки, магнити, флагове на държави и други материали по предварително изготвен списък от учителя, свързани с избраната от тях страна.
Представиха кутиите си по екипи пред класа и журито, и обобщиха изучения учебен материал за европейските страни.
Журито оцени представянето на екипите по предварително зададени критерии.
Подредихме изложба с изработените проекти.
Проектът „Пътешествие из европейските страни и забележителности“ е успешен пример за прилагането на иновативни методи в съвременното образование.
Чрез създаването на интерактивни кутии с учебно съдържание учениците не само научиха нови факти за различни европейски държави, но също така бяха включени активно в учебния процес и развиха умения за самостоятелно изследване, работа в екип и представяне на резултатите, чрез подход, основан на изследванията и творчеството. Включването на различни учебни предмети и технологии прави процеса на учене динамичен и интересен.
Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]
facebook Присъединете се към нашата Facebook група за новини от Разград и региона.