С изложбата „Будители и памет“ Регионалният исторически музей отбеляза 45-годишнината от създаването на музейната сбирка „Станка и Никола Икономови”, 205 години от рождението на Никола Икономов и 190 години от рождението на Станка Николица Спасо-Еленина. Събитието бе част и от инициативите, посветени на Международния ден на музеите – 18 май.
„Дългата история на образователното дело в Разград е свързана с просветителите Никола Икономов и неговата съпруга Станка Николица Спасо-Еленина – първата българска поетеса и радетелка за женско образование. Паметта и делото им се пазят тук – в къщата музей“, каза в словото си директорът на музея Таня Тодорова.
На откриването на изложбата под капките на напоителния майски дъжд присъстваха зам.-кметът Елка Неделчева, зам.-областният управител Назиф Зюлкяр, правнучката на Станка и Никола Икономови Теменуга Иванова, директорът на Центъра за ученическо техническо и научно творчество Цветанка Русева, директорът на Професионалната гимназия по облекло „Станка Николица Спасо-Еленина“ Елка Драмалиева, ученици и учители от Основно училище „Никола Икономов“ – училищата с имената на разградските будители.
Специален гост церемонията бе и авторката първата експозиция за живота и творческия път на двамата разградски възрожденци Сийка Стефанова, дългогодишен уредник в музея.
„Развълнувана съм от това, че тази година Разград отбелязва редица значими годишнини. Това показва, че Разград е град с дълбоко вкоренени в душевността на хората от този край културни традиции, които за наша радост са продължени в годините“, заяви зам.-кметът Елка Неделчева. Тя поздрави музейните специалисти за интересните събития през цялата изминала седмица, посветени на Международния ден на музеите 18 май. И пожела изложбата да бъде посетена от повече жители и гости на града, за да „се върнат в годините назад и да видят културното наследство на тези достойни българи, отразени в наши дни.“
Поздрав към всички отправиха Калина Радославова и Надежда Дочева, възпитаници на Музикалната школа „Енджой мюзик“ с ръководител Адриан Маджаров.
„Животът и делото на Станка и Никола Икономови е представен на 13 табла със снимки и текст: техните трудове – книгата на Никола Икономов „Земледелие“, отпечатана през 1853 година в Белград и преведената от съпругата му Станка Николица. Акцент в експозицията е родословното дърво на семейство Икономови.
Представени са литературните празници „Поетични хоризонти на българката“, „Белите нощи на Разград“ и ученическият журналистически конкурс на името на Григор Попов. Показана е учредената от Общинския съвет награда на името на възрожденеца Никола Икономов, както и музейните дейности, свързани с опазването и представянето на тяхната памет за идното поколение“, разказа Таня Тодорова.
А уредникът в къщата музей Кристиян Младеновски показа на дошлите на откриването на изложбата постоянната експозиция вътре в дома на видните разградски възрожденци.
Изложбата „Будители и памет“ ще остане отворена до края на юни, а в началото на новата учебна година ще започне пътешествието ѝ, заедно и останалите обилни изложби на музея, из училища и институции в Разград и областта.
Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]
facebook Присъединете се към нашата Facebook група за новини от Разград и региона.