За първи път Разград има представител в Националния ученически парламент. На 18 ноември в ППМГ „Акад. Н. Обрешков“ пристигна писмо, от което става ясно, че Ученическият съвет (УС) на Математическата гимназия е приет за член на Националния ученически парламент. Разградският представител в него е Наско Анастасов, председател на УС в ППМГ
Националният ученически парламент представлява около 90 000 ученици от България и 168 ученически съвета и парламенти. Той е неправителствена организация, създадена през 2018 г. по програмата Еразъм+. Нашият град е в район Северен-Централен, но досега от този регион е имало представители само от областите Русе, Силистра, Велико Търново и Габрово и за първа година – от Разград. Занапред и още училищни съвети от Разградска област могат да се присъединят към Националния ученически парламент.
„Най-големият проблем на ученическото самоуправление е това, че децата и младежите не се интересуват от това кой и как управлява живота им. Скептични са към посланията на предишното поколение, защото то говори по остарял начин, разбиранията им са застинали в годините.
Другият проблем е у самите млади хора. Децата се интересуват само от първичните си нужди – от битовото. Провеждаме редица инициативи, за да ги подтикнем да бъдат активни, да бъдат общност.“
Наско споделя, че първата му цел е да проучи възможностите, които дава този орган Национален ученически парламент и как може да помогне на развитието на гражданско мислене у младите.
„Гордея се да споделя, че нашият ученически съвет в ППМГ стана първият в област Разград, който взема участие в Националния ученически парламент. Това е признание не само за нашия труд и усилено желание да променяме училищната среда и местното общество, но и за активната позиция на всички ученици, които стоят зад нас. Участието на национално ниво е огромна отговорност и същевременно възможност да чуем, споделим и защитим гласа на младите хора от нашия регион. Вярвам, че благодарение на общите усилия, идеи и инициативност можем да постигнем реални промени, както в нашето училище, така и извън него. Благодаря на всички, които са ни подкрепили и ни подкрепят. Това е само началото. Продължаваме напред – по-силни, по-единни и по-уверени в своята мисия.“
Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]
facebook Присъединете се към нашата Facebook група за новини от Разград и региона.



