Общинските съветници от ПП-ДБ в Разград са силно притеснени за бъдещето на ТМФЦ – Разград (ВИДЕО)

Общинските съветници от групата на ПП-ДБ в Разград дадоха пресконференция. Нейната основна тема бе ситуацията в Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград след скандала, който избуха преди седмица, ареста на директора и неговото уволнение.

„Знаем много добре какво се случва от около година насам с ТМЦ в Разград. Имаше един период на трудности в последно време особено за разградската филхармония. За наша радост тя оцеля и буквално за няколко месеца и доживя, и отбеляза изненадващ творчески възход с впечатляващи изяви.“, започна Митко Ханчев.

YouTube

„Трябва да кажем, честно е да кажем, че това го дължим на Левон Манукян – един много талантлив и работоспособен музикант, независимо от това, което после се случи с него, за което бе арестуван и подведен под отговорност за финансови схеми и злоупотреби и за голямо съжаление Разград, Разградският културен институт попадна в Националната криминална хроника.“, сподели Ханчев.

„Има си правосъдие, разбира се, то ще реши, дали и за какво е виновен Манукян и каква ще бъде отговорността. Очевидно е обаче, че стратегията за финансиране на културата е сбъркана и това бе признато от министъра неколкократно.“, каза още той.

„Всички ние добре знаем, че директорите на културните институти от години са принудени да правят и правят разни схеми само и само да оцеляват театрите и оркестрите. Проблемът е  системен, той не е само в Разград, лошото е, разбира се, че Разград е бушонът, от който изгоря и сега е потърпевш ТМ и ФЦ.“, допълни Ханчев.

„Силно сме притеснени, че в момента нищо не се случва. МК много удобно си изми ръцете с Левон Манукян, само че това не е достатъчно, защото очевидно не само той има отговорност. Очевидно е щом има възможност това да се случи като схема и то не само в Разград, а и другаде. Освен това, много в важно да си зададем въпроса, какво ще стане оттук нататък. В момента няма ръководител, а то предприятие без ръководител как може да работи. Нещата по наша информация са изключително зле. Ние не можем, да зададем тези въпроси заради липсата на работещ парламент и не можем да използваме чрез наш депутат системата на парламентарния контрол. Но ще настояваме и ще използваме всички инструменти, с които разполагаме като общински съветници, включително за оказване на полезен натиск и за вземане на някакво отношение, защото няма и не можем да оставим състояние на разпад и в агитация най-голямата културна институция. Ще защитим правото на творците на достоен труд и живот. Това са длъжни да направят всички местни политици и институции, защото нищо, че центърът е на подчинение на МК, то не наш, наша разградска културна институция и за това на нас ни се иска всички местни политици и управници, ако поне малко милеят за града си, никога да не забравят, че от този театър са тръгнали едни от най-големите имена на българския театър изобщо. Че заради славните си и уникални за България музикални традиции Разград беше наречен някога от проф. Николай Тонев Българският вайбър. Определението беше от него, но го приемаха всички големи имена в българската култура. Като се почне от Влади Симеонов, разбира се, великият проф. Марин Големинов и им го казвал това нещо преди 30-32 години. Тъй че, ще направим всичко възможно и с тази пресконференция обявяваме намеренията си за това, да предприемем активни действия като общински съветници, като най-голяма група в ОС за защита на културната институция, както и на правото на творците от нея на развитие на достоен живот.“, сподели още той.

Пред медиите говори и Божидар Божков, който сподели, че:

„Две седмици всички национални новини по всички национални медии и включително различни сайтове започват с информацията, че в Разград е извършено престъпление в сферата на културата. Може би всички си задаваме въпроса, как така се случи. Но ако приемем факта, че в спектъра на престъпленията като цяло в България ние очакваме да има престъпления от грабежи, други престъпления, които са от сферата на наказателния кодекс, ние досега никога не сме имали нещо подобно. Това нещо мен, както и моите колеги от ОС, имам предвид общинските съветници от ПП-ДБ, както и разбира се, като член на комисията по култура към ОС, няма как да не ме тревожи. Фактът, че е извършени престъпление и то от хора, които са в ръководството, в случая говорим единствено за Манукян, макар че, никой друг не говори за нещо повече, създава малко или много едно притеснение не само в нас, а предполагам и в целия състав на Филхармонията, както и на цялата група от театъра. Защото, когато има някакъв подобен сигнал или действие, това създава несъмнено някаква несигурност в тези хора. Как ще продължи тяхното бъдеще, как ще се развиват, ще има ли достатъчно средства?“, каза Божков.

„От това, което четем, единствено от медиите, се оказва, че само в рамките на 1 месец липсват около 1 млн. лева. Нещо, което в сферата на културата за мен е изключително голямо, като размер и сигурно би могло, ако е правилно разпределено да помогне не само за развитието на театъра и филхармонията и това, което преди малко каза г-н Ханчев, като цяло за дейността на тази формация. Несигурността сред хората от Филхармонията вероятно се насажда всеки ден и се задават въпроси, как се е случило това. Има ли някой виновен? Дали действително само г-н Манукян е единственият човек, който е виновен? И в тази насока аз си мисля, че правораздавателните органи, тези които ръководят цялото досъдебно производство, са длъжни да дадат отговор, защото той е важен за всички. И едва ли, поне лично аз го мисля, т.к. съм работил дълги години в тази сфера, г-н Манукян е в основата на всичко това.“, каза още той.

“ Би трябвало правораздавателните органи, като МВР, Прокуратура, да дадат отговор всъщност или да стигнат в края на краищата до това, кой е генераторът на цялата, да я наречем колаборация. Това няма как да се случи, без някой по някакъв начин да е дал идеята или да има някакъв, най-малкото начин да организира всичко това. И ако се стигне до крайното или тези, които са го създали и организирали или мозъците на цялата тази схема, защото виждаме, че това се случва и на други места в България, ще имаме ясен отговор всъщност за какво е било. Защото неслучайно това се случва точно в определен месец от годината, когато започва предизборна кампания. И аз мисля, че на тези въпроси именно правораздавателните органи трябва да дадат отговор в най-скоро време, за да не витаят различни слухове и за да го няма това напрежение, което се създава към момента.“, завърши Божков.

Думата взе и Мирослав Грънчаров:

„По време на конструирането на ОС в новия мандат ние забелязахме, че няма предложение за комисия по културата, изразихме мнение, че това е важно, мнозинството в ОС самодоволно отхвърлиха това предложение, мислиха няколко месеца и решиха, че това наистина е добро предложение и го предложиха те.“, започна той.

“ Председател на комисията стана Надежда Радославова, която е и зам. директор на така обсъжданата културна институция. Дали Надежда Радославова е участвала в тези схеми не можем да бъдем категорични, има си има органи, които се занимават с това на всякакво ниво, те ще преценят кой, колко е виновен. Дали тя ще напусне Културния институт, е също въпрос на морал и също като общински съветници, не можем да кажем г-жо Радославова, напуснете театъра, защото се изложихте, но можем, като общественици, като общински съветници да поискаме оставката й като Председател на комисията по култура в ОС Разград.“, сподели още той.

„Мисля, че ПП Герб ще се съобрази с нашето искане да оттегли кандидатурата на Н. Радославова като Председател на комисията по култура и да не си и помисля да предложи друг човек. В противен случай остава това усещане, че това е предизборно източване на обществени средства за политически цели, за купуване на гласове.“, каза Грънчаров.

„Още утре нашата група ще поиска среща с министъра на културата,  за да му поставим тези въпроси.“, завърши Грънчаров.

Какво още споделиха те, може да чуете във видео репортажа.

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе