НПТГ „Ш. Петьофи“ бе домакин на мобилност по Националната програма „Иновации в действие“, Модул 1 „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата“. Ученици и учители от четири учебни заведения в страната споделиха опит, обмениха идеи и иновативни училищни практики на среща в Разград.
В периода от 21 до 23 ноември гости на гимназията бяха преподаватели и възпитаници на училищата–партньори по мобилността. На официалното откриване зам.-директорът на ПГ „Велизар Пеев“ – Своге, директорът на Професионална гимназия по механоелектротехника – Плевен и зам.-директорът на ПТГ „Иван Райнов“ – Ямбол, както и главния учител по професионална подготовка на НПТГ – Разград презентираха своите училища и техните иновации. Денят продължи с обиколка на училищния комплекс, в която инж. Биана Тодорова – директорът на школото, показа обновените учебните зали, стаи, физкултурен салон и спортни площадки, както и изграждащият се STEM център.
На следващия ден гости и домакини дискутираха темата за изграждането на Центровете за високи постижения в професионалното образование и обучение и „Как да направим обучението по-интересно и ефективно?“ в една доста различна обстановка – интерактивен бус, който бе безвъзмездно осигурен за мобилността. Последва наблюдение на урок по един от иновативните предмети в ІХ клас „Теория на адаптацията и реализацията в професията“, изнесен от г-жа Диана Нейкова.
Последва работно ателие за ученици „Предизвикателството на директора – маркетингови експерти“. Младежите бяха разделени на два екипа и поканени да се превърнат в истински маркетингови експерти и да създадат завладяваща рекламна дипляна, която да представи тяхното училище в най-добра светлина и да привлече нови ученици. Едновременно с него се провеждаше и работното ателие за учители „Иновативни методи на преподаване в професионалното образование“. В него учители по професионална подготовка споделиха добри практики, успешни проекти и иновативни подходи в преподаването. Дискутираха за предизвикателствата и възможностите в съвременното професионално образование. Дванадесетокласници от специалност „Компютърна техника и технологии“ демонстрираха пред гостите инсталиране на процесор, оперативна памет и охладител на процесор върху дънна платка.
Голям интерес и множество въпроси предизвика макета на фотоволтаична електроцентрала, създаден от отбора ни „Млад Електротехник“ през миналата учебна година, с който те грабнаха призовото първо място в конкурс, организиран от компанията Enery и сдружение „Соларна Академия България“.
Гостите от училищата-партньори разгледаха забележителностите на Разград. Посетиха Археологическия музей Абритус, Интерактивния музей, спорната база на ПФК „Лудогорец“ и стадион „Хювефарма Арена”.
По време на мобилността се създаде обмен на добри практики между училищата, стимулира се сътрудничеството между учители и ученици, популяризираха се иновациите на учебните заведения.
Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]
facebook Присъединете се към нашата Facebook група за новини от Разград и региона.