Ученици от ПГТС „Христо Смирненски“ в Разград посетиха културни обекти, като част от национална програма

На 28.11.2024г. гимназистите от 11А и 12А клас от ПГТС „Христо Смирненски“ – гр. Разград, работещи по НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА 19 – „БЪЛГАРИЯ – ОБРАЗОВАТЕЛНИ МАРШРУТИ“ 2024, Модул 3. „Културните, държавните и научните институции като образователна среда“, посетиха музей „Старото школо“, музей „Славейковата къща“ и музей „Азиатско и африканско изкуство“ в гр. Трявна. Градът и до днес е запазил своя възрожденски облик. Неговата стара част е обявена за архитектурен резерват с над 140 паметника на културата.

YouTube

Първата посетена културна институция в града бе музеят за азиатско и африканско изкуство.  От госпожа Галина Димитрова, уредник в музея, учениците чуха  една наистина забележителна история. Тя беше за българския скулптор Златко Паунов. Дълги години той живее в Ню Йорк, в САЩ, където се намира прочутото му ателие и собствено художествено училище. Златко Паунов е изключителен ценител на източното и африканското изкуство и често пътува до Тибет, Непал, Индия, Китай, Африка, Индонезия. Когато изчислява  километрите, които е изминал, се оказва, че е обиколил 13 пъти земното кълбо. Скулптурът решава да събере цялата си любов към изкуството на едно място и дарява колекция, която  съдържа 328 предмета, като експонатите представят източната култура. Най-доброто от личната библиотека на Златко Паунов, 1339 тома специализирана литература, постъпва в библиотеката на художественото училище на градчето.

Следващият посетен културен обект  от гимназистите бе музеят „Славейковата къща“ , който  е едно от първите светски училища в България. Уредникът разказа, че то е  създадено в периода 1836-1839 година. След откриването е било взаимно училище. Десет години по-късно за учител е поканен Петко Славейков. Той създава и класно училище в същата сграда, а  тревненци са изключително впечатлени. Започва изучаване на гимнастика, рисуване и музика, които до този момент липсвали. През 1950 година в тревненското училище за първи път се провеждат годишни изпити. Заради невероятните и значими промени, които прави Петко Славейков в Трявна, училището и до днес се нарича Славейковото школо. Учениците разгледаха възстановената  съвсем автентично стая от взаимното училище. Всеки от гимназистите, прекрачил прага й, се върна в началото на 19 век и опита да пише върху пясък или да чете от таблиците. Интерес  създадоха строгите правила и реда, които са присъствали във всяко училище по време на Възраждането. В музея бяха разгледани изложените  пластики и картини на световноизвестния български художник Димитър Казаков, известен като Нерон, и неговия брат Никола Казаков. Те са дадени на школото като дарение. Друго известна  разгледана колекция, намираща се  в музея, е тази на часовници. Особено  интересен бе един от тях с обратен ход на стрелките, което го прави уникален. В една от стаите има и  документална изложба, посветена на образователното дело и развитието му във възрожденския град Трявна.

Последната посетена културна институция беше музеят „Славейковата къща“. Неговият уредник разказа, че това е къщата, построена през 1850 година и  която приютява семейството на големия български поет и общественик Петко Славейков. Тук през 1852 година Петко Славейков издава своите първи произведения: „Смесена китка“, „Басненик“ и „Песнопойка“. В този дом отрастват и всички деца на семейството на Петко и Ирина Славейкови, които са  образовани, интелигентни млади хора, по-късно участвали активно в политическия и обществен живот на страната ни в края на 19 и началото на 20 век. Иван Славейков става кмет на София през 1885 година, по- късно е министър на просвещението при Петко Каравелов, народен представител няколко последователни години в Народното събрание. Другият син Христо Славейков е министър на правосъдието и народен представител 25 години. Става и председател на Народното събрание в периода 1908-1910 година. Рачо Славейков е генерал на българската армия. Най-известен обаче е големият български поет Пенчо Славейков, който дори е номиниран за най-престижната награда в света – Нобелова награда.

Гостите на къщата музей „Славейковата къща“ – учениците от 11А и 12А клас на ПГТС „Христо Смирненски“ – Разград клас успяха да уловят автентичната атмосфера и духа на Славейкови. Завинаги в паметта им ще останат думите на народният будител, родолюбец и политик  Петко Славейков, който казва за тревненци: „Ако за нещо зафалям тревненци, то е стремлението им към учение“.

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе