С пълно единодушие на съвместно заседание на две комисии към Общински съвет-Разградбяха одобрени трите номинации за званието „Почетен гражданин на Разград“: Мария Керчева, Анатолий Кънев и посмъртно Ненко Метев.
В заседанието на постоянните комисии по култура, културно-историческо наследство и духовни ценности и по образование и наука участваха и ръководителите на групите общински съветници. Присъстваха и представители на инициативните комитети, направили предложенията.
Кметът Добрин Добрев представи докладната записка с мотивите за всеки от тримата номинирани.
Предложението за удостояване със звание „Почетен гражданин на Разград“ на Мария Керчева е внесено от Инициативен комитет от Настоятелството на Народно читалище „Развитие 1869“ Разград, във връзка със значимата й лична годишнина /през 2024 г./ и по повод предстоящата /през 2025 г./ 50-та годишнина на основаната от нея Балетна школа към НЧ“Развитие“, която съхранява традициите на българския балет и се отличава със собствен оригинален, съвременен профил. Над 4400 балерини са танцували изящни танци през 50-годишната история на школата. В нея са се обучавали цели поколения, днес я посещават внучките на първите й възпитаници. Наред с многобройните награди на школата по балет, Мария Керчева е удостоена с: Награда на името на Никола Икономов от Община Разград през 2007 г.; Деец на културата от Община Разград през 2016 г.; Диплом за 50 години творческа дейност от Национален конкурс „България танцува Димитровград 2024“.
Повече от 30 години вторият номиниран – д-р Анатолий Кънев – е ангажиран с организирането на националния поход „По стъпките на четата на Таньо войвода“, както и на похода „По пътя на Бедреддин“. Двата похода са съпътствани от ученически викторини за есе, стихотворение, рисунка и мултимедийна презентация, както и от семинари и лекции, насочени към учители, ученици и младежи, с цел да се насърчи изучаването на историята и културното наследство на региона и да се стимулира толерантността и взаимното разбирателство между различните общности. Тези идеи застъпва във всички свои начинания д-р Кънев. В с. Свещари, община Исперих, с помощта на два проекта: „Изграждане на Културен комплекс „Свещоливницата“ и „Творческа работилница за стари занаяти“, с. Свещари , създава Културен комплекс „Свещоливница“, превърнал се в образователен център в областта, привличащ младежи и туристи. Част от родолюбивата дейност на д-р Кънев е и издаването на списание „Път“, чрез което представя пред широката аудитория изследвания върху българската история на бележити учени-историци, популяризира миналото, традициите и обичаите както на населението на разградския край, така и в цялото Лудогорие.
Третото предложение е Ненко Метев да получи посмъртно званието „Почетен гражданин на Разград“. От 1972 г. до пенсионирането си през 2001 г. Ненко Метев е директор на Художествената галерия „Проф. Илия Петров“. В този период галерията набира фонд от 3000 художествени произведения на изобразителното изкуство – живопис, скулптура, графика и карикатура, както от местни художници, така и от известни художници от цялата страна. Освен събирателска, Метев извършва и мащабна популяризаторска дейност, като организира постоянните експозиции на галерията и временните експозиции на местни и гостуващи художници, представяне на художествени галерии от страната в т.ч. на Национална художествена галерия, на Софийска градска галерия, галериите на гостуващите изложби от Североизточна България и др. През този период са организирани реципрочни гостувания на изложби с Германия, Унгария, Русия. Ненко Метев е член на Съюза на българските художници от 1973 г. Носител на орден „Кирил и Методий“ III и II степен. Член е на ръководството на Дружеството на художниците – Разград към СБХ като председател на Художествения съвет до 1980 г. Носител е на наградата „Никола Икономов“ на Община Разград. Ненко Метев е автор на над 20 мемориални паметници и монументални пластики, изложени в града и областта. Негови са барелефите на Коста Петров, Никола Вапцаров, Лютви Ахмедов в Разград, на Васил Левски в училището в с.Беловец и много други. Автор е на проекта за реставриране и адаптиране на Мавзолея-костница на пл.“Възраждане“. Ненко Метев е съавтор и автор на пластичния проект на герба на Разград. Автор е на популярната декоративна пластика – „Момичето с гълъбите“ и „Женска фигура“ в градинката пред художествената галерия. Ненко Метев почина в края на 2023 г.
И трите номинации получиха по 12 гласа „за“ удостояването на номинираните със званието „Почетен гражданин на Разград“. Само един от общинските съветници – Божидар Божков – имаше въпрос към представителите на инициативните комитети относно това дали всички подписали предложенията са заявили категорично подкрепата си. И тримата представители – Пейчо Георгиев като представител на 30 човека, предложили Мария Керчева; Стойчо Стойчев от името на 28 човека, предложили д-р Анатолий Кънев и Димитър Петров – от името на 26 човека, предложили Ненко Метев – увериха, че всички подписали са реални хора и с убеденост са подкрепили номинациите.
Докладната с трите предложения ще бъде гласувана на тържествената сесия на Общински съвет-Разград на 27 януари от 10,30 ч., а връчването на отличията ще се проведе в същия ден в 18,30 ч. в залата на Общинския културен център.
Според Правилника за символите, почетните звания, наградите и паметните знаци на Община Разград всяка година се удостояват до двама носители на званието „Почетен гражданин на Разград“, с изключение на случаите за посмъртно удостояване.
Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]
facebook Присъединете се към нашата Facebook група за новини от Разград и региона.