Община Разград, Общински съвет по наркотични вещества и Превантивно- информационен център към него подкрепят информационната кампания #НеДишайСмърт#, инициирана от Българска национална телевизия (БНТ).
Какво представлява „ВЕЙП“ (VAPE)?
„Вейп“ е електронно устройство, което загрява течност и я превръща в пара, която употребяващият вдишва („вейпинг“). „Вейп“ устройствата могат да бъдат пригодени и за пушене на различни растителни смески, импрегнирани с течности, съдържащи психоактивни вещества.
Към момента най-често използваните вещества са никотин, синтетични и полусинтетични канабиноиди.
Какво представляват синтетичните и полусинтетичните канабиноиди?
Те са лабораторно създадени и имитират въздействието на тетрахидроканабинол (THC), което е активната съставка с психоактивен ефект в марихуаната. Канабиноидите имат по-силен и по-продължителен ефект от една цигара марихуана. Такъв е и полусинтетичният канабиноид хексахидроканабинол (HHC), който стана печално известен покрай нелепата смърт на едно 14-годишно момче в гр. Плевен.
Какви са рисковете, свързани с употребата на „вейп“?
- Никотин – приеман под формата на течности води до силна зависимост, а химикалите и ароматизаторите, съдържащи се в тях, имат токсичен ефект и могат да увредят белите дробове (EVALI – белодробно заболяване, свързано с „вейпинг“).
- Синтетични и полусинтетични канабиноиди – те са причина за множество случаи на деца, приети в токсикологичните клиники. Причина за това е, че в много от случаите пълнителите с течности, предназначени за „вейп“ устройствата съдържат два и повече различни канабиноиди, което ги прави изключително токсични и опасни за здравето. Рекламните им опаковки са подвеждащи и често заблуждават за съдържанието на продукта. Зависимостта към тях се създава бързо и дълго време остава скрита за семейството на детето.
Вейповете не са „безопасна“ алтернатива и „чист“ продукт, както твърдят много хора!
Какво гласи законът?
В легалната търговска мрежа продажбата на „вейп“ устройствата, съдържащи никотин, на лица, ненавършили 18 години, е забранена.
Синтетичните и полусинтетичните канабиноиди по своята същност са наркотични вещества и поради това са забранени за производство, притежание и разпространение!
Кога и къде да потърсите помощ?
Има случаи, в които родител забелязва, че неговото дете е във видимо неадекватно състояние или споделя, че му е лошо, вие му се свят и му се гади. Ако този родител има притеснение, че това е следствие на употреба на „вейп“, е необходимо незабавно да потърси медицинска помощ;
Родителите имат възможност да получат безплатни консултации за своите деца от професионалисти, които работят в Общински съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационен център към него. Допълнителна информация може да получите и на телефон:084 661395, както и в сайта www.pic-razgrad.com;
Повече за наркотичните вещества и свързаните здравни и социални последици може да потърсите и в сайта www.drugsinfo-bg.org.
Не рискувайте здравето и живота на детето си! Бъдете информирани!
Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]
facebook Присъединете се към нашата Facebook група за новини от Разград и региона.