Учениците от 7 „а“ клас при СУ „Христо Ботев“, с класен ръководител Каролина Иванова, бяха обект на превенция на тема: „Екранна зависимост и дигитална хигиена“. Срещата от 14 април 2025 година, постави на фокус тревожни въпроси, свързани със зачестили случаи на онлайн тормоз, кибер заплахи, компютърна престъпност и др.
Всичко това беше разгледано с активното участие на самите ученици, предвид, че те се развиват основно в дигитална среда и имат достатъчно сериозно участие в онлайн пространството. Класът разделен на три групи получи задачи за самостоятелна работа, обединени в три основни подтеми- какво означава онлайн тормоз и в какво се изразява, как проитича негативната дигитална комуникация, кои са стъпките за преодоляване на екранната зависимост и какво предлага дигиталната хигиена, бяха предложенията, върху които разсъждаваха учениците.
След това, групите представиха своята гледна точка пред своите съученици, които също имаха възможност да допълнят или задават въпроси. В края на срещата, бяха изведени следните изводи- фишинг атаките са сред една от най-разпространените киберзаплахи, уебсайтове с ниска сигурност, често са капан и увличат потребителите, киберпрестъпленията се използват най–често като инструмент за незаконни цели-измами, трафик на детска порнография, кражба на самоличност, интелектуална собственост или нарушаване на поверителността, и че в ръцете на всеки един от нас е да намери минути, които да посвети и на дейности, които не изискват застояването пред екрана. С ученическите групи работиха учителките Каролина Иванова и Даниела Маринова, които бяха в ролята на ментори.
Сериозната дискусия приключи с емоционален момент, ученичка от класа, получи изненада от съучениците си по случай рождения й ден и последваха едно подир друго от хубави по хубави пожелания.
„Юношеството е един от най-уязвимите и чувствителни периоди, време, в което подрастващите се вълнуват от по- сериозни въпроси- кой съм аз, защо съществувам, какъв е смисълът и др. Периодът е съпроводен с редица промени, които често поставят юношата и в по-раздразнителна позиция, стават избухливи, нервни, това налага през деликатния период необходимостта от повече внимание, разговори, разбиране, насоки, препоръки свързани с безопасността им, както в училищната, така и в онлайн среда“, добави още кубратския секретар.
Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]
facebook Присъединете се към нашата Facebook група за новини от Кубрат и региона.