Областният управител поиска персонална отговорност от училищните директори за резултатите от матурите

По създадена от преди година традиция резултатите от държавните зрелостни изпити в Разградска област бяха представени на съвместна пресконферения на Областна администрация-Разград и Регионалното управление на образованието-Разград. С оглед постиженията на тазгодишните зрелостници Областният управител Гюнай Хюсмен призова до месец да се направи пълен анализ по учебни заведения и да се потърси персонална отговорност от директорите на училищата с трайно слаби резултати през последните години.

YouTube

Ангажиментът на правителството към образователната сфера – откъм заплати и материално-техническа база – не съответства на резултатите от обучението на децата от Разградска област – коментираха г-н Хюсмен и заместникът му Евгени Драганов. Областният управител уточни, че анализът на просветното ведомство трябва да изясни дали причините за недобрите резултати се дължат на работата на училищните ръководства, на големия процент учениците-билингви или има други причини.

3,95 е средният успех на зрелостниците от Разградско, което е с 12 стотни по-нисък резултат от миналогодишния випуск, когато успехът е бил 4,07. В класирането по административни области по Български език и литература Разград остава на миналогодишното 25-то място от 28 области. Средната оценка е 3,80, за страната е 4,06. Началникът на РУО-Разград Ангел Петков характеризира това положение като белег за стабилност в сравнение с предходни години.

По втория ДЗИ Разградска област е на 22-ро място сред останалите административни области, средната оценка е 4,13 при 4,67 за страната. По-високи от средните за страната са резултатите в Разград по няколко учебни предмета – история, химия, философия и биология, близки до средните за страната са резултатите по математика, география и английски език, а по-ниски – по български език и литература, физика, немски и руски език.
От РУО уточниха, че учениците, които са се явили на матури тази година, са по-малко от миналата – 845 срещу 910 миналата година, 672 срещу 840 по втори ДЗИ, 1 – на трета матура. 199 ученици от професионалните училища са предпочели в дипломите им за средно образование да се запише средноаритметична оценка от държавните изпити по професия вместо втора матура.

176 са слабите оценки за майската сесия на ДЗИ, 126 от тях са по български език и литература. Без нито една двойка са две училища – СУ“Христо Ботев“-Кубрат и ПГТС“Христо Смирненски“-Разград.
Отличните оценки(между 5,50 и 6,00) са 141, от които 48 по БЕЛ, 46 – по биология, 31 – по английски език, 5 – по химия, 4 – по математика, по 2 – по география, история и физика, 1 – по руски език. Пълните шестици са 9 – 2 по БЕЛ, 2 по математика и 5 по биология. 6 от пълните шестици са на ученици от ПГПЧЕ“Екзарх Йосиф“-Разград, 4 – от ППМГ“Акад. Никола Обрешков“-Разград. Един ученик е с две пълни шестици – това е Айлян Вейби Ахмед от ПГПЧЕ“Екзарх Йосиф“—Разград, която има 6,00 по български език и литература и по биология.

Освен вече описаните 2 училища ученици с оценки между 5,50 и 6,00 има в още 10 от общо 19-те училища, в които има 12 клас: ПГ“Васил Левски“-Исперих, СУ“Христо Ботев“-Кубрат, СУ“Христо Ботев“-Цар Калоян, ПГВМЗ“Ал.Стамболийски“-Лозница, СУ“Св.св. Кирил и Методий“-Самуил, НПТГ“Шандор Петьофи“-Разград, ПГИ“Робер Шуман“-Разград, ПГХТБТ“Мария Кюри“-Разград, СУ“Христо Ботев“-Разград, СУ“Св.св. Кирил и Методий“-Завет.
По училища най-висок е успеха по БЕЛ в ПГПЧЕ“Екзарх Йосиф“-Разград – 4,97; следва ППМГ“Акад. Н.Обрешков“-Разград – 4,72 и СУ“Христо Ботев“-Кубрат – 4,38. Най-нисък е в ПГЗ“Кл.Тимирязев“-Завет – 2,70.

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе