Доста трудна задача е да откажеш детето от телефона, особено ако той е модерен смартфон с куп готини приложения и игри. Как да му обясниш, че е вреден, след като ти си му го дал. Неправилния подход на родителите да снабдяват малките си деца с последните технологии е масова практика днес. Но и как да откажете, след като детето ви плаче, защото то единствено от класа няма такъв телефон…
Ето няколко подхода, чрез които може да намалите времето, което детето ви прекарва с телефон в ръка – няма как да му го вземете, понеже трябва да държите връзка с него, но поне докато е пред очите ви, може да опитате да разсеете вниманието му от джаджата.
1. Правила – опитайте да въведете правила, когато дадете телефона на детето си. Нещо от сорта на време, в което да го използват и време, в което е забранен. Нека стане ясно, че при неспазване на правилата, ще вземете смартфона обратно.
2. Друго занимание – опитайте да разсеете вниманието му с други занимания, по-интересни от телефона. Заведете го на кино, театър, в парка, в зоологическата градина или на друго място, което обича. Забавлявайте се с него и ако поиска телефона си, използвайте го само за снимки, които да запечатат тези забавни моменти.
4. Без телефон преди лягане – хубаво е не само за децата, но и за самите вас. Оставете телефона настрани известно време, преди да си легнете. Така ще заспите веднага и без проблем. Ако детето се рови в телефона си точно преди лягане, то ще се превъзбуди и съзнанието му ще се успокои в твърде късен час, който ще обърка напълно режима му.
Степента и начина, по който детето борави със смартфона си, зависи напълно от родителите, поне в началото, когато децата все още не осъзнават какво притежават. Така че, за да откажете детето си от телефона, вие сами също не трябва да сте пристрастени към него.
Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]
facebook Присъединете се към нашата Facebook група за новини от Разград и региона.