20 докладни записки приеха общинските съветници на юлското си заседание

20 докладни записки разгледа и прие днес на своето заседание Общински съвет-Разград.

Докладните записки бяха представени от техните вносители: Кметът Добрин Добрев, председателят на Общинския съвет Галина Георгиева, заместник-кметовете Полина Иванова, Зорница Евгениева и Елка Неделчева.

YouTube

Юлската сесия започна с две решения, свързани с изменения на общински наредби. Едното е за изменение на Наредба №14 за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги във връзка с въвеждането на облекчение за лица с увреждания чрез ползване на до 5 безплатни посещения на месец на закрития плувен басейн в ОУ“Ив.С.Тургенев“, което ще става след представяне на експертно решение на ТЕЛК. Това бе поето на предходното заседание на Общинския съвет като ангажимент от Кмета Добрин Добрев да се внесе на настоящата сесия, първоначалното предложение бе на общинския съветник Джипо Джипов.

Другият нормативен документ, който бе изменен, е Наредба №2 за придобиване, управление и разпореждане с имот и вещи – общинска собственост. Предложенията за промени бяха свързани предимно с прецизиране на някои разпоредби, с промени в наименования на отдели и звена или със законови изменения.

Изменение претърпя и Програмата за управление и разпореждане с имоти – общинска собственост за 2024 г. като се добавиха още 7 имота, за чието закупуване или отдаване под наем има заявен интерес. Един от тях бе част и от друга докладна записка, с която се възложи на Кмета да издаде заповед за извършване на продажба на имот с обща площ 2562,00 лв., намиращ се в бизнес зона „Перистър“ на собственика на законно построената в него сграда – „Автоконтрол-Р“ЕООД. Пазарната цена на имота е 111 760 лв.

Най-дълго дискутираната докладна записка бе за продажба на друг имот от Бизнес зона „Перистър“. Той е с площ 8262 кв.м. и също собственикът на законно построената сграда бе заявил желание да го закупи – „Стинг“АД. Пазарната цена, определена от лицензиран оценител, бе 256 355 лв. общински съветници предложиха тя да бъде завишена, но предложенията им не получиха мнозинство и бе прието първоначалното предложение. Кметът Добрин Добрев разясни, че пазарната оценка на оценителя е била 424 444 лв., но той е взел предвид подобренията, направени в имота със съгласието на собственика – терасиране на имот с изкопни части, достигащи до 7 м., стоманобетонна подпорна стена с дължина 95 м. и асфалтова площадка и вътрешна улична мрежа с площ 2600 кв м. За тези подобрения са представени документи и те са отразени в окончателния размер на пазарната оценка заедно с оценка на амортизациите, така цената е намалена от лицензирания оценител със 168 089 лв. и предложението в докладната записка е на база на неговата пазарна оценка от 256 355 лв. По време на дискусията по-голямата част от съветниците и ръководството на Община Разград се обединиха около тезата, че философията на функционирането на Бизнес зона „Перистър“ е да се създават добри условия за бизнес, а когато инвеститорът пожелае за закупи имота, значи местната власт е създала добри условия за развитието на бизнеса му.

Още няколко сделки с имоти общинска собственост бяха предмет на докладни записки, превърнали се в решения на местните парламентаристи. Едната е за провеждане на публичен търг с тайно наддаване на имот в Побит камък – бившата детска градина, началната тръжна цена е 44 570 лв. 30% от постигната на търга цена ще се използват за финансиране на изграждане и ремонт на социална и техническа инфраструктура в селото.

За продажба чрез публични търгове бяха предложени и 7 имота във вилната зона, като началните тръжни цени са между 248 лв. и 6134 лв., както и два имота на ул. „Костур“ с различна площ, началните тръжни цени са съответно 149 496 лв. и 229 963 лв.

Две разрешения за изготвяне на подробен устройствен план за имоти в местността „Исперихски път“ също гласуваха съветниците.

По искане на Съюза на глухите в България общинската управа предложи да бъде учредено безвъзмездно право на ползване върху част от общински имот на местната структура на организацията. Досега тя се помещаваше в имот в сграда на ул. „Тимок“1, заявеното желание бе да се премести в офис 13 на бул. „България“21П(Битовия комбинат).

Три от докладните бяха свързани с бюджета на Община Разград. Едната е за приемане на отчета за изпълнение на бюджета за предходната 2023 г., той вече е заверен от Сметна палата.

Другите две докладни бяха за настоящия бюджет. Едната е за актуализация на бюджета, свързано с вече взето от местния парламент решение да се сключи анекс към Договор за кредит № 1116 от 03.10.2019 г. с Фонд „ФЛАГ“ ЕАД, по силата на който Община Разград да промени параметрите по сключения договор за кредит за реализация на проект „Ремонт, обновяване на материално-техническата база и мерки за енергийна ефективност в образователните институции на територията на гр.Разград“.

Другата докладна на тема „бюджет“ бе за извършените корекции през второто тримесечие на 2024 г. В този период са получени 15 бр. дарения в размер на 17 630 лв., които се разходват според волята на дарителите. Извършени са 7 бр. корекция от резервирания бюджетен кредит за 45 488 лв. Издадени са 21 бр. заповеди на Кмета на Община Разград за корекции по параграфи,         касаещи собствения бюджет на общината и бюджетите на второстепенните разпоредители с бюджет, които не работят по системата на делегираните бюджети и 30 бр. заповеди на                   ръководителите на второстепенните разпоредители с бюджет, работещи по системата на делегираните бюджети.

39-странична Общинска програма за закрила на детето за 2024-2025 г. приеха още съветниците. Част от нея са и Мерките за насърчаване на творческите заложби и потребности на деца с изявени дарби за 2024 г.

На заседанието си съветниците взеха решение да се присъединят към мрежата „Изграждаме Европа с представители на местното самоуправление“, която се изгражда по проекта на Европейската комисия „Изграждаме Европа с представители на местното самоуправление“/Building Europe with Local Councillors/. Три бяха предложенията за представител на Община Разград. Председателят на Общинския съвет Галина Георгиева получи подкрепа от 19 съветници, Огнян Обрешков – от 3, а Калоян Монев – от 1. Така г-жа Георгиева ще представлява Община Разград в този проект.

Последната в дневния ред докладна касаеше жителите на по-малките населени места в общината – утвърждаване на маршрутните разписания на автобусните линии от общинската транспортна схема. Промените са в девет маршрутни разписания, като две от досега действащите се отменят: МР № 13205 на междуселищна автобусна линия РАЗГРАД – ДЯНКОВО и МР № 13212 на междуселищна автобусна линия РАЗГРАД – РАКОВСКИ, а 7 се изменят. Това са:

  • Маршрутно разписание № 13201 на междуселищна автобусна линия по направление: РАЗГРАД – ГЕЦОВО – (изпълнява се целогодишно в делнични дни);
  • Маршрутно разписание № 13203 на междуселищна автобусна линия по направление: РАЗГРАД – ДРЯНОВЕЦ – БАЛКАНСКИ (изпълнява се целогодишно);
  • Маршрутно разписание № 13204 на междуселищна автобусна линия по направление: РАЗГРАД – ДЯНКОВО – (изпълнява се целогодишно в работни дни);
  • Маршрутно разписание № 13208 на междуселищна автобусна линия по направление: РАЗГРАД – МОРТАГОНОВО (изпълнява се целогодишно);
  • Маршрутно разписание МР № 13209-1 на междуселищна автобусна линия РАЗГРАД – ОСЕНЕЦ – ПОРОИЩЕ (изпълнява се в работни дни);
  • Маршрутно разписание МР № 13209-2 на междуселищна автобусна линия РАЗГРАД – ОСЕНЕЦ – ПОРОИЩЕ (изпълнява се в почивни и празнични дни);
  • Маршрутно разписание № 13211 на междуселищна автобусна линия по направление: РАЗГРАД – РАКОВСКИ (изпълнява се целогодишно).

Предложенията за промени са съобразени с докладни от кметовете на съответните населени места.

Пълният текст на докладни записки е публикуван на интернет страницата на Община Разград, където по-късно ще се публикува и протоколът с решенията.

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе