Днес Областният управител Владимир Димитров свика спешно Постоянно действащата междуведомствена областна епизоотична комисия във връзка със заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните. Причината за спешното заседание на комисията е влошена епизоотична обстановка в Румъния и Гърция по отношение на заболяването чума по дребните преживни животни /ДПЖ/. В срещата участваха представители на общините и на ангажираните институции.
Директорът на Областна дирекция по безопасност на храните в Разград д-р Върбан Петков запозна присъстващите със заповедите на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните, касаещи влошената обстановка в съседните страни, а д-р Елица Обидимска представи актуалната епизоотична обстановка в област Разград, по отношение на заболяването чума по дребните преживни животни.
Тя заяви, че ситуацията в страната засега е спокойна, няма нито едно огнище на чума. Опасно близко до България, обаче, са следните огнища – в Румъния огнищата са 46, на границата със Сърбия е 1. Всички те са регистрирани след 11 юли 2024 г. до днес. В Гърция огнищата с чума по ДПЖ са 28 – едното в Ксанти е много близко до Смолян и Кърджали.
Това заболяване не е заразно за хората, но е 90% смъртоносно за кози и овце. Симптомите са висока температура, афти в устата, диария, три седмици след заразяването на животното също заразява.
В област Разград има 403 броя животновъдни обекти, които отглеждат ДПЖ. В тях се отглеждат 27 000 животни.
Областната епизоотична комисия, след няколко направени предложения, гласува и прие следните мерки:
- Да бъдат свикани общинските епизоотични комисии във всички общини от областта в срок до 10 работни дни, като на общинските епизоотични комисии се поканят да присъстват земеделски стопани отглеждащи дребни преживни животни, с цел повишаване на информираността им, както и да се набележат конкретни мерки за предотвратяване на проникването и разпространението на болестта чума по ДПЖ на територията на съответната община.
- Да се засилят и изпълняват от собствениците въведените мерки за биосигурност в обектите за ДПЖ във връзка с изискванията на НАРЕДБА 44 от 20.04.2006 г.
- Забранява се провеждането на изложби и пазари за дребни преживни животни на територията на област Разград.
- При поява на каквото и да е заболяване или смърт на ДПЖ земеделските стопани да уведомяват незабавно обслужващият ги ветеринарен лекар или кмета на населеното място. Информацията да се предава своевременно към официалния ветеринарен лекар отговарящ за съответната община или на началник отдел „Здравеопазване на животните“ към ОДБХ – Разград.
- Органите на ОД МВР да взаимодействат с ОДБХ – Разград за борба с нелегалното придвижване на ДПЖ – овце и кози. Да се извършват проверки на превозни средства и незабавно уведомяване на ОДБХ – Разград при установяване на несъответствие на придружаващите документи или при липса на такива с цел ограничаване нерегламентирано придвижване на ДПЖ.
- ОД на МВР Разград да съдейства на отговорните институции по контрола и превенцията на заболяването чума по ДПЖ.
- Органите на ОД на МВР да участват в съвместни проверки и съблюдават за спазване на забраните за провеждане на пазари и изложби за ДПЖ на територията на област гр. Разград.
- Почистване на пътната мрежа на територията на област Разград, косене на тревни площи, дезинфекция на местата за сметосъбиране и използваната техника и транспортиране на отпадъците до най-близкото депо за отпадъци от общини и Областно пътно управление;
- ОДБХ-Разград съвместно с общинските администрации да организират срещи със собственици на животновъдни обекти с ДПЖ на територията на област Разград в присъствието на регистрирани ветеринарни лекари обслужващи обекти с дребни преживни животни.
Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]
facebook Присъединете се към нашата Facebook група за новини от Разград и региона.