Срещи на магистрати с ученици в ПГТС „Христо Смирненски“ и ПГХТБТ „Мария Кюри“

В рамките на образователната програма „Съдебна власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“ съдия Николай Борисов от Районен съд – Разград и прокурор Зорница Цветкова от Районна прокуратура – Разград посетиха в понеделник последователно ПГТС „Христо Смирненски“ и ПГХТБТ „Мария Кюри“.

Пред ученици от 8, 9 и 10 клас в гимназията по транспорт и строителство магистратите представиха темата „Трафик на хора“. Съдия Борисов обясни на гимназистите, че трафикът на хора с цел трудова експлоатация може да бъде както международен, така и вътрешен. Това сериозно престъпление е определяно още и като съвременно робство и е свързано с експлоатацията на хора, които биват третирани като стока за продан – за развратни действия, за принудителен труд, просия, за отнемане на телесен орган, тъкан, клетка или телесна течност или за да бъдат държани в принудително подчинение независимо от съгласието им.

YouTube

Прокурор Цветкова ги информира, че за основния състав на това престъпление в Наказателния кодекс е предвидено наказание „лишаване от свобода“ от 2 до 8 години и глоба от 3 000 до 12 000 лева.

TikTok

Дискутирани бяха и други теми, интересни на средношколците, като какви наказания са предвидени за държане и пренасяне на наркотични вещества, какви са санкциите за шофиране след употреба на алкохол или наркотици, има ли детски затвор в България и т.н.

В следобедните часове беседите по Образователната програма продължиха в ПГХТБТ „Мария Кюри“, където пред ученици от 8 и 10 клас бе представена темата „Преглед на основните права и свободи. Защита правата на човека. Историческо развитие, основни понятия. Харта за правата на човека. Европейски институции за защита правата на човека. Основни права на децата“.

Съдия Борисов обясни на средношколците какво се крие зад понятието „право“, какво представляват законите и защо наричаме Конституцията върховен закон на Република България, като подчерта, че всеки човек винаги трябва да съобразява поведението си със закона, защото той е задължителен за всички.

Коментирано бе защо в Конституцията има глава озаглавена „Права и задължения на гражданите“ като с редица примери магистратът обясни как на всяко право кореспондира конкретно задължение.

Дискутирани бяха и основните права и задължения на децата и Европейска конвенция за правата на човека. Учениците научиха още, че Европейският съд по правата на човека се намира в Страсбург, а Международният наказателен съд, със седалище в Хага, се занимава с военни престъпления.

Теми на дискусии бяха още в какво се изразява работата на прокурора и съдията, какво представлява правото на лична свобода и неприкосновеност, свободата на изразяване, правото на свободно придвижване в пространството, какво е неизбежна отбрана, обида и клевета.

По време на беседите учениците от двете учебни заведения получиха брошури с полезна информация, предоставени от Висшия съдебен съвет.

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе