Общо 90 деца от първи до пети клас се включиха в четирите седмици от поредната – четвърта – лятна образователна програма „Приключения в Абритус“, организирана от Регионалния исторически музей. Този път в нея имаше момичета и момчета не само от Разград, страната, но и Европа – в последните пет дни с бита, обичаите и забавленията на древните римляни се запознаха и две деца от Норвегия и две – от Ливъпрул в Обединеното кралство, които са на гости през лятото на баба и дядо.
Още нещо ново и различно се случи в последния ден на програмата – в Абритус се срещнаха две епохи: след като децата стреляха с лък по мишени както едно време, имаха уникалната възможност да се запознаят и с част снаряжението и въоръжението в Българската армия: за какво служат бинокълът и каската на войника и как се разглобява и стреля с истински автомат „Калашников“ им показаха подп. Венцислав Бонев и майор Пламена Николова от Военно окръжие – Разград. Децата научиха що е то да си военнослужещ, научиха и любопитни факти от историята на армията ни, както и възможностите да се включат в нея като пораснат.
Водещ на програмата бе музейният педагог Христо Христов, който заедно с колегите си: дизайнерът Михаил Маринов, нумизматът д-р Владимир Беков, археологът Силвия Анастасова и екскурзоводът Галин Дончев пренасяха децата назад във времето на Римската империя, с беседи им разказваха за нея, с кратки филми им я показваха, а с творчески работилници и игри им помагаха да се почувстват точно като живелите в Абритус някога.
За усърдието си в края на всяка една от седмиците в Абритус слънчевите момичета и момчета получаваха грамоти за участието си в програмата и подарък: магическа чаша за чай, раница или шапка – всички с логото „Абритус“.
Припомняме, че програмата е уникална в страната по своето съдържание. В рамките на поне седмица деца от първи до пети клас от сутринта до обяд имат възможността да се запознаят с античното минало на Разград, с бита и културата на хората в древния Абритус, а в залите на Интерактивния музей да научат и прелюбопитни факти за хората, обитавали града тогава. Паралелно с това се запознават и със съхраняваните в музея артефакти от материалното ни културно-историческо наследство в археологическите експозиции.
Крайната цел – след няколко дни в Абритус децата да си тръгнат със знания, които да са им полезни не само в часовете по история.
И още нещо: по време на програмата в Абритус децата са без мобилните си телефони и техните възможности. Тичат и играят заедно, учат се и забавляват с игрите на връстниците си от древността. Тръгват си с много нови приятели. И пожелание догодина да се срещнат и приключенстват в Абритус отново.
Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]
facebook Присъединете се към нашата Facebook група за новини от Разград и региона.