10 май – Световен ден на физическата активност

10 – ти май е обявен за Световен ден на физическата активност от 2002 г. с решение на 55-та Световна здравна асамблея под мотото: „Движението – това е здраве“. Кампанията е подкрепена от Министерството на здравеопазването, като цели чрез спорт и физическа активност да ограничи действието на рисковите за здравето фактори – тютюнопушене, алкохол, нездравословно хранене, стрес и социална изолация.
За поддържане на здравето, в съответствие с препоръките на Световната здравна организация са нужни 150 минути умерена физическа активност или 75 минути интензивна физическа активност седмично.

За физическа активност се определя всяко движение на тялото, което изисква разход на енергия, а това може да донесе само положителни ефекти върху човешкото здраве:
 подобрява растежа и развитието на детския организъм;
 подобрява функционалното състояние на дихателната и сърдечно-съдовата система;
 поддържа костите, ставите и мускулите в добро състояние;
 подобрява обмяната на веществата и повишава устойчивостта на организма;
 подобрява координацията и контрола на движенията;
 повишава самочувствието, подобрява настроението и намалява стреса;
Популярните начини да бъде човек активен са чрез ходене, колоездене, различни видове спорт, но физически упражнения могат да се извършват и у дома без специално оборудване и в ограничено пространство.

YouTube

Прекарвайки дълго време седнали, прегърбени и отпуснати пред компютъра и телевизора, дори и най – елементарното раздвижване може да е от полза.

Изберете правилната дейност, подходете с определена интензивност, спрямо възрастта си и физическото си състояние: „Просто станете, разтегнете мускулите си или дори още по-добре, направете разходка около дома си, по стълбите или в градината“– съветват експертите от СЗО.
Физическите упражнения са добър начин за намаляване на теглото, за борба със стреса или просто поддържане на добро здраве. Те подобряват настроението, зареждат с енергия, могат да бъдат забавна и социална дейност.

TikTok

Заседналият начин на живот увеличава риска от хронични неинфекциозни болести, като сърдечно-съдови заболявания, затлъстяване, диабет тип 2, остеопороза. Повишаване на физическата активност се постига чрез смяна на заседналия начин на живот с ежедневни физически упражнения. Физическа активност не означава единствено упражняване на различни видове спорт. Тя включва всички видове физическа дейност – разходки, придвижване пеша, домакинска работа, градинарство, танци и др. Когато физическата активност се превърне начин на живот, тя подобрява индивидуалното здраве, чрез нормализиране показателите на кръвното налягане, кръвната захар и холестерола, постигат се добър външен вид, добро настроение, здрава костна система и др.

Физическата активност и спортът са особено важни за децата и младежите, чийто организъм е в процес на растеж и развитие, на физическо и психическо съзряване. Чрез спорта се развиват физически качества – бързина, сила, издръжливост и ловкост. Системните физически упражнения водят до придобиване на правилна телесна стойка и добър естетически вид, които са от голямо значение за самочувствието на младежите и девойките. При физически тренираните деца се повишава силата и концентрацията на вниманието и те се справят по-успешно с уроците в училище.

10 май, Световен ден на физическата активност10 – ти май е обявен за Световен ден на физическата активност от 2002 г….

Posted by Регионална Здравна Инспекция Разград on Thursday, May 8, 2025

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе